Depresif belirtiler ve benlik saygısının kişilerarası tarz ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar bağlamında incelenmesi
Examining depressive symptoms and self-esteem in the context of interpersonal style and relationship-related cognitive distortions
- Tez No: 953824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGA SELİN HÜNLER ÇİDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, benlik saygısı ile depresyon arasındaki ilişkide kişilerarası ilişki tarzları ve ilişkilere yönelik bilişsel çarpıtmaların aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 18–45 yaş aralığında yer alan ve çevrimiçi anketi eksiksiz şekilde tamamlayan 305 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde katılımcılara öncelikle Bilgilendirilmiş Onam Formu ve Demografik Bilgi Formu sunulmuş; ardından Beck Depresyon Envanteri, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Kişilerarası Tarz Ölçeği ve İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği uygulanmıştır. Veriler, Qualtrics platformu aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanmış; istatistiksel analizler SPSS 27 yazılımı ve PROCESS Macro v4.2 eklentisi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, benlik saygısı ile depresyon, bilişsel çarpıtmalar ve kişilerarası ilişki tarzı arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Öte yandan, depresyon ile hem bilişsel çarpıtmalar hem de kişilerarası ilişki tarzı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Aracılık analizleri sonucunda, ilişkisel bilişsel çarpıtmaların, benlik saygısı ile depresyon arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlendiği görülmüştür. Buna karşın, kişilerarası ilişki tarzlarının bu ilişkide anlamlı bir aracılık etkisi göstermediği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, mevcut literatür doğrultusunda tartışılmış; araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiş ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating roles of interpersonal relationship styles and cognitive distortions related to relationships in the association between self-esteem and depression. The sample consisted of 305 participants between the ages of 18 and 45 who completed the online survey in full. During the data collection process, participants were first presented with an informed consent form and a demographic information form. Then, the Beck Depression Inventory, the Rosenberg Self-Esteem Scale, the Interpersonal Style Scale, and the Relationship-Specific Cognitive Distortions Scale were administered. Data were collected via the Qualtrics online platform, and statistical analyses were conducted using SPSS 27 and the PROCESS Macro v4.2. The analyses revealed significant negative correlations between self-esteem and depression, cognitive distortions, and interpersonal relationship styles. Additionally, depression was found to be positively associated with both cognitive distortions and interpersonal relationship styles. Mediation analyses indicated that cognitive distortions served as a significant mediator in the relationship between self-esteem and depressive symptoms. However, interpersonal relationship styles did not show a significant mediating role in this association. The findings were discussed in light of the existing literature, and limitations of the study were addressed along with suggestions for future research.