Sınıf öğretmenlerinin açılar konusundaki alan bilgilerinin incelenmesi
An examination of primary school teachers' content knowledge on the topic of angles
- Tez No: 953877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin ilkokul matematik programında yer alan“açılar”konusuna ilişkin sahip oldukları alan bilgisini incelemektir. 2024 2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da görev yapan 24 sınıf öğretmeniyle yürütülen çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmış, veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında öğretmenlerin kavramsal bilgileri, açı kavramını tanımlama, temel bileşenlerini açıklama ve bu kavramı doğru örneklerle ilişkilendirme düzeyleri üzerinden incelenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin bazı temel kavramlara hâkim olmakla birlikte, açıya ilişkin açıklamalarda kavramsal bütünlüğü sağlayamadıklarını; kimi zaman kavramları eksik veya karışık biçimde ifade ettiklerini ortaya koymuştur. Öğretmenlerin işlemsel bilgileri ise açı oluşturma, ölçme, sınıflandırma ve ilgili temsil biçimlerini uygulayabilme becerileri üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin işlemsel süreçlerde daha özgüvenli olduklarını; açı çizimi, isimlendirme ve ölçüm gibi görevleri genellikle doğru biçimde gerçekleştirdiklerini, ancak bazı teknik detaylarda hatalar yaptıklarını göstermiştir. Bu çalışma, öğretmenlerin yeterliklerini ölçmeye değil; bilgi yapılarını anlamaya ve öğretim süreçlerine yönelik gelişim alanlarını belirlemeye odaklanmaktadır. Elde edilen verilerin, öğretmen eğitimi programlarının içeriğini zenginleştirmeye ve hizmet içi eğitim uygulamalarına yön vermeye katkı sağlaması beklenmektedir. Açı kavramına ilişkin öğretmenlerin alan bilgisini güçlendirmek amacıyla, farklı temsillerin kullanılması, geometrik araçların (örneğin pergel, gönye ve iletki) etkin biçimde tanınması ve açının dinamik yönüne öğretimde daha çok yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the content knowledge of primary school teachers regarding the subject of“angles”in the primary school mathematics program. In the study conducted with 24 primary school teachers working in Istanbul in the 2024–2025 academic year, a case study design from qualitative research methods was used, data were collected through semi-structured interviews and evaluated through content analysis. Within the scope of the study, teachers' conceptual knowledge was examined in terms of their level of defining the concept of angle, explaining its basic components and associating this concept with correct examples. The findings revealed that although the teachers had mastered some basic concepts, they could not provide conceptual integrity in explanations related to angles; they sometimes expressed the concepts incompletely or in a confusing way. Teachers' procedural knowledge was evaluated in terms of their ability to create, measure, classify and apply relevant representation forms of angles. The findings showed that teachers were more confident in operational processes; they generally performed tasks such as drawing, naming and measuring angles correctly, but they made mistakes in some technical details. This study did not aim to measure teachers' competencies; It focuses on understanding knowledge structures and determining development areas for teaching processes. It is expected that the data obtained will contribute to enriching the content of teacher education programs and guiding in-service training practices. To strengthen teachers' content knowledge regarding the concept of angle, it is recommended to incorporate diverse representations, ensure effective familiarity with geometric tools (such as compasses, set squares, and protractors), and place greater emphasis on the dynamic aspect of angles in instruction.