Ürdün'de yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yaşanan sorunların incelenmesi
Problems in teaching Turkish as a foreign language in Jordan
- Tez No: 953876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkçe, köklü tarihi, zengin kelime dağarcığı ve geniş coğrafyası sayesinde kültürel ve iletişimsel olarak önemli bir dünya dili konumundadır. Bu nedenle, yabancılara Türkçe öğretimi disiplini büyük ölçüde önem kazanmıştır. Günümüz küreselleşen dünyasında diller arası etkileşim ve çok dilliliğin yükselişi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, özellikle Orta Doğu ülkelerinde artan bir ilgi görmektedir ve Ürdün bu ilginin odak noktalarından biri haline gelmiştir. Ürdün'de Türkçe öğrenimine olan talep her geçen gün artmaktadır. Bu çalışma, küreselleşen dünyada çok dilliliğe olan ihtiyacın artmasıyla bağlantılı olarak, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin önemini vurgulamaktadır. Bu süreçte Ürdün özelinde karşılaşılan zorlukları ayrıntılı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel bir araştırma deseni olan fenomenolojiyi kullanmaktadır ve Ürdün'de yabancı dil olarak Türkçe öğreten 11 okutmanla yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeleri kapsamaktadır. Ürdün'de Türkçeye yönelik artan talep, Türkiye'nin Orta Doğu ülkeleriyle olan ilişkileri, Türk dizileri ve filmlerinin popülerliği, turizm faaliyetlerindeki artış ve Türk üniversitelerine olan ilgi gibi çeşitli faktörlere dayandırılabilir. Bu talep artışı, ülkede Türkçenin yaygın şekilde öğretilmesine yol açmıştır. Ancak, dil yapılarındaki farklılıklar, yetersiz öğretim materyalleri, öğretmen eksikliği ve düşük öğrenci katılımı gibi çeşitli sorunlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish is a significant world language, both culturally and communicatively, due to its deep-rooted history, rich vocabulary, and extensive geography. Consequently, the discipline of teaching Turkish to foreigners has gained considerable importance. In today's globalised world, the interaction between languages and the rise of multilingualism are becoming increasingly significant. Teaching Turkish as a foreign language has attracted growing interest, particularly in Middle Eastern countries, with Jordan being one of the focal points of this interest. The demand for learning Turkish in Jordan is escalating daily. This study highlights the importance of teaching Turkish as a foreign language in response to the increasing need for multilingualism in a globalising world. It aims to examine the challenges encountered in this process within Jordan thoroughly. The research employs phenomenology, a qualitative research design, and involves semi-structured in-depth interviews with 11 instructors of Turkish as a foreign language working in Jordan. The growing demand for the Turkish language in Jordan can be attributed to several factors, including Turkey's relations with Middle Eastern countries, the popularity of Turkish TV series and films, the increase in tourism activities, and the interest in Turkish universities. This surge in demand has led to the widespread teaching of Turkish in the country. However, various challenges have been identified, such as differences in language structure, insufficient teaching materials, a shortage of teachers, and low student engagement.