Kanser tanısı almış bireylerde kabul ve kararlılık terapisi temelli müdahalenin stigmatizasyon algısı üzerine etkisi
The effect of acceptance and commitment therapy-based intervention on the perception of stigmatization in individuals diagnosed with cancer
  1. Tez No: 953891
  2. Yazar: ŞEVVAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kanser, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen kronik bir hastalıktır ve etkisi hastalığın fiziksel semptomlarının çok ötesine uzanmaktadır. Bu çalışmada da çocukluk çağı kanseri tanısı almış ve aktif tedavi dönemi sona ermiş kanserden sağ kalmış bireylerle kanser hastalığına yönelik stigmatizasyon algısı çalışılmıştır. Çalışmanın amacı 6 haftalık bir Kabul ve Kararlılık Terapisi müdahalesinin, çocukluk çağı kanserinden sağ kalmış kişilerdeki psikolojik esneklik, kanser davranışı ve damgalaması, değer odaklı yaşam üzerindeki etkisinin incelenmesidir. 6 haftalık deney (Kabul ve Kararlılık Terapisi) ve 1 haftalık kontrol (Psikoeğitim) grubundan oluşan randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Randomize şekilde gruplara atanan her iki grup katılımcılarından ön test, son teste ve 1 aylık izlem ölçümleri alınmıştır. Katılımcılardan veri toplamak amacıyla Kanser Damgalama Ölçeği (KDÖ), Değer Verme ölçeği (DVÖ), Kanser Davranış Envanteri-Kısa Versiyonu (KDE-KV), Değerlere Bağlı Yaşam Ölçeği (DBYÖ) ve son olarak Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ) kullanılmıştır. Çalışma deney ve kontrol grubu için 30 katılımcıyla her grupta 15'er kişi olacak şekilde yürütülmüştür. Deney grubu 6 hafta süren ve 90 dakikalık oturumlardan oluşan Kabul ve Kararlılık Terapisi müdahalesi, kontrol grubu ise tek oturumluk 90 dakikadan oluşan bir psikoeğitim müdahalesi almıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, Kabul ve Kararlılık Terapisi kanser hastalarında psikolojik esnekliği artırmada ve stigmatizasyon algısının azalmasında grup içi ölçümlerde kontrol grubuna göre değerlendirildiğinde anlamlı sonuçlar göstermektedir. Deney grubunun gruplar arası ölçümleri ise kontrol grubuna göre değerlendirildiğinde anlamlı farklılık göstermemektedir. Yapılan çalışmanın bulguları, kanser hastalarındaki stigmatizasyon algısının düzenlenmesinde kabul ve kararlılık terapisi etkililiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a chronic disease that affects millions of people worldwide and its impact extends far beyond the physical symptoms of the disease. In this study, the perception of stigmatization towards cancer was studied with cancer survivors who were diagnosed with childhood cancer and whose active treatment period had ended. The aim of the study was to examine the effect of a 6-week Acceptance and Commitment Therapy intervention on psychological flexibility, cancer behavior and stigmatization, and value-oriented living in childhood cancer survivors. It is a randomized controlled experimental study consisting of a 6-week experimental (Acceptance and Commitment Therapy) and a 1-week control (Psychoeducation) group. Pre-test, post-test and 1-month follow-up measurements were taken from the participants of both groups randomly assigned to the groups. Cancer Stigma Scale (CSS), Valuing Questionnaire (VQ), Cancer Behavior Inventory-Brief Version (CBI-B), Engaged Living Scale (ELS) and finally Psychological Flexibility Scale (AAQ-II) were used to collect data from the participants. The study was conducted with 30 participants for the experimental and control groups, with 15 participants in each group. The experimental group received a 6-week Acceptance and Commitment Therapy intervention consisting of 90-minute sessions, while the control group received a single 90-minute psychoeducational intervention. The results show that, Acceptance and Commitment Therapy shows significant results in increasing psychological flexibility and reducing stigmatization perception in cancer patients when evaluated in within-group measurements compared to the control group. The between-group measurements of the experimental group do not show significant differences when evaluated in comparison to the control group. The findings of the study emphasize the effectiveness of acceptance and commitment therapy in regulating stigmatization perception in cancer patients