Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış çocuklara bakım veren annelerin adil dünya inançları ile algıladıkları sosyal desteğin, verdikleri sosyal destek ve iyilik halleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 953892
  2. Yazar: SİMAY TOYGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), erken çocuklukta başlayan, iletişim yetersizlikleri, dikkat sorunları ve tekrarlayıcı davranışlarla karakterize bir nörogelişimsel bozukluktur. Bu araştırma, OSB tanılı çocukların annelerinde adil dünya inancı, algılanan sosyal destek ve iyilik hali arasındaki ilişkiyi incelemekte; ayrıca, sosyal desteğin iyilik hali üzerindeki etkisinde kişisel adil dünya inancının aracılık rolünü değerlendirmektedir. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür bilgisine dayalı olarak hazırlanan bakım veren için demografik bilgi formu, Verilen Sosyal Destek Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Adil Dünya İnancı Ölçeği ve Bakıcı İyilik Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçekler katılımcılara yüz yüze uygulanmış; veri toplama öncesinde bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Örneklem, İstanbul'da özel eğitim merkezlerine OSB tanısıyla başvuran, 2–7 yaş arası çocuğu olan ve en az bir aydır eğitim alan 160 bakım verenden oluşmuştur. Veriler IBM SPSS 26.0 ile analiz edilmiş; sosyo-demografik özelliklerle ölçek puanları arasında çok zayıf ilişkiler saptanmıştır. Araştırmada, sosyo-demografik özelliklerle ölçek puanları arasında çok zayıf ilişkiler bulunmuştur. Ölçek puanları arasındaki ilişkiler ise çok zayıf ile orta düzeyde değişmektedir. Algılanan sosyal destek, bakıcı iyilik ölçeğinin“Temel İhtiyaçlar”ve“Yaşamsal Faaliyetler”alt boyutlarını anlamlı şekilde etkilemiştir. Ancak Verilen Sosyal Destek puanlarıyla anlamlı bir ilişki görülmemiştir.“Yaşamsal Faaliyetler”üzerindeki doğrudan etki doğrulanmış, fakat bu etki üzerinde Kişisel Adil Dünya İnancı'nın aracılık rolü saptanamamıştır. Bulgular literatürle tartışılmış, sınırlılıklar ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterized by communication deficits, attention difficulties, and repetitive behaviors, typically manifesting in early childhood. This study examines the relationships among personal just-world beliefs, perceived social support, and well-being in mothers of children diagnosed with ASD. Additionally, it evaluates the mediating role of personal just-world beliefs in the effect of perceived social support on caregiver well-being. Data were collected using a demographic information form for caregivers developed based on literature review, the Provided Social Support Scale, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Just-World Belief Scale, and the Caregiver Well-being Scale. These instruments were administered face-to-face after obtaining informed consent from the participants. The sample consisted of 160 caregivers from Istanbul who had children aged 2–7 years diagnosed with ASD and receiving education for at least one month at special education centers. Data were analyzed using IBM SPSS 26.0, revealing very weak correlations between socio-demographic characteristics and scale scores. Relationships among scale scores varied from very weak to moderate. Perceived social support significantly influenced the“Basic Needs”and“Vital Activities”subdimensions of caregiver well-being. However, no significant relationship was found between the Provided Social Support scores and caregiver well-being. The direct effect of perceived social support on the“Vital Activities”subdimension was confirmed, but the mediating role of personal just-world belief was not supported.