Öz şefkatin kadınların annelik rolünde psikolojik iyilik hali üzerindeki etkisi: Tekirdağ-Muratlı Belediyesi Papatya Anaokulu örneği
The effect of self-compassion on women's psychological well-being in the maternal role: Tekirdağ Muratlı Municipality Papatya Kindergarten example
- Tez No: 953895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, öz şefkat düzeyinin annelerin psikolojik iyi oluş düzeyine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Tekirdağ ili Muratlı ilçesinde bulunan Muratlı Belediyesi Papatya Anaokulunda çocukları eğitim gören anneler örneklem grubu olarak seçildi. Araştırma, öz şefkat düzeyinin, annelerin psikolojik iyi oluşunu nasıl etkilediğini değerlendirmek için nicel bir yaklaşımla gerçekleştirildi. Veriler Öz Anlayış Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile elde edilen veriler SPSS sürüm 27 programı kullanılarak toplandı. Bulgular, öz şefkat düzeyi yüksek olan annelerin, annelik rolünde karşılaştıkları zorluklarla daha etkili bir şekilde baş edebildiğini ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Öz şefkat, bireyin kendisine karşı kabul ve anlayış geliştirmesini sağlayarak, annelik rolünden kaynaklanan stres ve kaygı düzeylerini azaltmaktadır. Bu çalışma, annelik rolünde psikolojik iyi oluşun desteklenmesi için öz şefkatin önemini vurgulamaktadır. Özellikle okul öncesi dönemde çocuk sahibi olan annelerle yapılan müdahalelerde öz şefkatin artırılmasına yönelik çalışmaların faydalı olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of self-compassion level on mothers' psychological well-being. In the study, mothers whose children were educated at Muratlı Municipality Papatya Kindergarten in Muratlı district of Tekirdağ province were selected as the sample group. The research was conducted with a quantitative approach to evaluate how the level of self-compassion affects the psychological well-being of mothers. Data obtained from the Self-Compassion Scale and Psychological Well-Being Scale were collected using SPSS version 27 program. Findings show that mothers with high levels of self-compassion can cope more effectively with the challenges they face in the motherhood role and their psychological well-being levels are significantly higher. Self-compassion reduces the stress and anxiety levels resulting from the motherhood role by enabling the individual to develop acceptance and understanding towards herself. This study highlights the importance of self-compassion for supporting psychological well-being in the maternal role. It is thought that studies aimed at increasing self-compassion may be useful, especially in interventions with mothers who have children in the preschool period