Feminist pedagoji ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında Türkiye'de kadınların meslek seçimi üzerine yapılan çalışmaların literatür taraması
A literature review of studies on women's career choices in Turkey within the context of feminist pedagogy and gender inequality
- Tez No: 953908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde toplumlarda kökleşmiş olan, özellikle cinsiyet temelli ayrımcılığa dayalı tutum ve davranışlar, eğitim kurumlarında da çeşitli biçimlerde kendini göstermektedir. Feminist pedagoji, bu süreklilik arz eden normalleştirme süreçlerine eleştirel bir yaklaşımla karşı durarak, eğitim sistemlerinde yerleşik hâle gelmiş eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı ve daha adil bir eğitim yapısı inşa etmeyi amaçlamaktadır. Feminist pedagojinin eğitim sistemi ve meslek seçimi üzerindeki etkilerinin incelenmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesine yönelik anlamlı bir katkı sunmaktadır. Feminist pedagoji, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı geliştirilen eleştirel bir yaklaşım olarak, eğitim sisteminde dönüşüm sağlamayı amaçlar. Bu yaklaşım, bireylerin cinsiyetlendirilmiş yapıları sorgulamalarına ve toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklere karşı daha eleştirel bir duruş sergilemelerine olanak tanır. Eğitim süreçlerinde güç ilişkilerini yeniden değerlendirerek daha adil bir eğitim ortamı yaratmayı hedefleyen feminist pedagojinin, meslek seçimleri üzerindeki etkisi ise toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden üretilmesinin önlenmesi ve eşitlikçi yaklaşımların benimsenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Toplumsal cinsiyetin kadınların meslek seçimindeki etkisi, eğitimin bu süreçteki rolü ve toplumsal cinsiyet rollerinin meslek seçimlerine olan etkisi, önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Feminist pedagoji, eğitim sistemi içindeki varlığı ve kadınların meslek seçimlerindeki etkisi açısından önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmak için hâlâ önemli mesafeler bulunmaktadır. Feminist pedagojinin daha geniş bir şekilde benimsenmesi, kadınların meslek seçimlerinde daha fazla özgürlük ve eşitlik sağlanmasına katkı sunacak ve toplumsal cinsiyet eşitliği yönünde kayda değer dönüşümlerin gerçekleşmesine olanak tanıyacaktır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak son 20 yılda Türkiye'de kadınların meslek seçiminde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve feminist pedagojinin etkilerini inceleyerek, bu konudaki literatürü derlemeyi, toplumsal cinsiyet yargılarının meslek tercihleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi ve feminist pedagojinin bu süreçteki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Türkiye'de kadınların meslek seçiminde toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ve feminist pedagojinin rolünü ele alan bu çalışma, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmayı ve eğitim politikalarına katkıda bulunmayı amaçlamakta, mevcut literatüre yeni bir bakış açısı kazandırarak gelecekteki araştırmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's societies, deeply rooted attitudes and behaviors based particularly on gender-based discrimination are reflected in various ways within educational institutions. Feminist pedagogy opposes these ongoing normalization processes with a critical approach, aiming to eliminate entrenched inequalities in education systems and build a more just educational structure. Examining the impact of feminist pedagogy on the education system and career choices provides a meaningful contribution toward addressing gender inequality. Feminist pedagogy, as a critical approach developed in response to gender inequality, seeks to transform the educational system. This approach enables individuals to question gendered structures and adopt a more critical stance toward gender-based inequalities. By reassessing power relations in educational processes, feminist pedagogy aims to create a fairer learning environment. Its influence on career choices is particularly significant in preventing the reproduction of gender roles and promoting egalitarian approaches. The influence of gender on women's career choices, the role of education in this process, and the impact of gender roles on occupational decisions constitute an important field of research. Although feminist pedagogy has made notable progress within the education system and in influencing women's career choices, considerable strides still need to be made to achieve full gender equality. A broader adoption of feminist pedagogy can contribute to providing women with greater freedom and equality in career decisions and foster meaningful transformations toward gender equality. This study employs a qualitative research method to examine the effects of gender inequality and feminist pedagogy on women's career choices in Turkey over the past 20 years. It aims to compile the relevant literature, analyze the impact of gender-based perceptions on occupational preferences, and reveal the role of feminist pedagogy in this process. By addressing gender inequality and the role of feminist pedagogy in women's career decisions in Turkey, this study seeks to raise awareness about gender equality, contribute to educational policies, and offer a new perspective to the existing literature, thereby laying the groundwork for future research.