İlaç hukukunun ilkeleri ve ilaç üreticisinin hukukisorumlulukları
The pharmacy law and judicial responsibilities of the pharmacy producer
  1. Tez No: 953931
  2. Yazar: EFE DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ÖZTÜRK AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İlacın ve ilaç endüstrisinin büyüme hızı, güncel hukukun ilaç konusunda değişim ve gelişim göstermesine sebep olmuştur. Hukuk ve ilaç birbirleriyle iletişim içinde bulundukça bu değişim ve gelişimin süreceği esastır. İlaç hukuku ülkemizde yönetmelikler ve çeşitli kanunlar ile düzenlenmeye çalışılmaktadır. Dünyada ise örneklersek, Almanya özel bir ilaç kanunuyla ilaç hukukunu değerlendirmektedir. Avrupa Birliği genelinde de özel bir direktif ile ilaç ve ilaç üreticisinin hukuki boyutu ele alınmaktadır. Türk hukuku ve çeşitli ülke hukuklarının karşılaştırılmasını da içeren yüksek lisans tezimin birinci bölümü ilacın tanımıyla ve ilaç endüstrisinin boyutlarının incelenmesi başlamakta ve ilaç hukukuna hakim olan ilkelerin incelenmesiyle son bulmaktadır. Çalışmamın ikinci bölümünde ise ilaç üreticisin hukuki sorumluluğu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Growth rate of pharmacy and the industry of pharmacy cause the improvement and changing of current law. As soon as the collaboration between law and pharmacy continues, this improvement and changing will continue. In our country pharmacy law is tried to be regulated by various law and regulations. Also in the world, for example, In Germany, there is a special pharmacy law to regulate the pharmacy. First section of my thesis that contains the comparison of Turkish law and the law of the other countries is about the definition of pharmacy and analysis of the dimensions of pharmacy industry and lasts with the analysis of pharmacy ethics. Second section of my study examines the judicial responsibilities of the pharmacy producer.