Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin egzersiz bağımlılıkları, sosyal görünüş kaygısı ve mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between exercise addiction, social appearance anxiety and mental well-being levels of sport sciences faculty students
- Tez No: 953953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ORKUN AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan öğrencilerin egzersiz bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma 2024-2025 eğitim öğretim döneminde Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan toplam 300 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, kişisel bilgi formu, Egzersiz Bağımlılığı ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı ölçeği, Mental İyi Oluş ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli türlerinden karşılaştırma türü kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 25 programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, normalliğin tespiti için Kolmogorov-Smirnov testi ve Shapiro-Wilk testleri uygulanmıştır. Değişkenler arası farkları incelemek için Mann-Whitney U testi; birden fazla grubun karşılaştırılması için Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki analizlerinde Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçları; çalışmada sosyal görünüş kaygısı ile mental iyi oluş düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmış ve bu ilişki bireylerin görünüşlerine dair sosyal kaygı düzeyleri arttıkça, mental iyilik hallerinde azalma yaşandığını göstermektedir. Egzersiz bağımlılığı ile mental iyi oluş düzeyleri arasında saptanan pozitif ilişki ise, düzenli fiziksel aktivitenin psikolojik işlevselliği artırıcı etkilerini ortaya koymakta ve egzersizin öz yeterlik, stres yönetimi ve yaşam doyumu üzerindeki yapıcı katkıları, bireyin genel mental dayanıklılığını da desteklemektedir. Haftalık egzersiz sıklığı arttıkça hem egzersiz bağımlılığı hem de mental iyi oluş düzeylerinde artış gözlendiğini ortaya koymuştur ve bu bulgu, düzenli fiziksel aktivitenin psikolojik sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. Sonuç: Bulgular, sosyal görünüş kaygısının mental iyi oluşu olumsuz etkilediğini; düzenli egzersizin ise bireyin psikolojik dayanıklılığını ve yaşam doyumunu artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was determined as examining the relationship between exercise addiction, social appearance anxiety and mental well-being levels of students studying at the Faculty of Sport Sciences. Material and Method: The research was carried out with a total of 300 university students studying at the Faculty of Sports Sciences in the 2024-2025 academic year. In the study, personal information form, Exercise Addiction scale, Social Appearance Anxiety scale, Mental Well-Being scale were used. In the study, the comparison type of the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The data obtained within the scope of the research were analysed in SPSS 25 programme. In the analysis of the data, Kolmogorov-Smirnov test and Shapiro-Wilk tests were applied to determine normality. Mann-Whitney U test was applied to examine the differences between variables and Kruskal-Wallis test was applied to compare more than one group. Spearman Correlation test was used to analyse the relationship between variables. Results: Research results; In the study, a significant negative relationship was found between social appearance anxiety and mental well-being levels, and this relationship shows that as the social anxiety levels of individuals about their appearance increase, there is a decrease in their mental well-being. The positive relationship between exercise addiction and mental well-being levels reveals the effects of regular physical activity on psychological functioning and the constructive contributions of exercise on self-efficacy, stress management and life satisfaction support the general mental resilience of the individual. As the weekly exercise frequency increased, both exercise addiction and mental well-being levels increased, and this finding suggests that regular physical activity has positive effects on psychological health. Conclusion: The findings show that social appearance anxiety negatively affects mental well-being, while regular exercise increases individuals' psychological resilience and life satisfaction.