Spor bilimleri eğitimi alan yükseköğretim öğrencilerinin egzersiz bağımlılığının incelenmesi
Examination of students' exercise addiction studying at physical education and sports school
  1. Tez No: 602234
  2. Yazar: UĞUR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Spor bilimleri eğitimi alan yükseköğretim öğrencilerinin egzersiz bağımlılığının incelenmesi, egzersiz faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Düzenli olarak egzersiz yapan öğrencilerin egzersiz süresi, sıklığı, egzersiz yaşı, cinsiyeti, egzersiz tipi ve ailesinin aylık geliri gibi değişkenler ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören tüm öğrencilere ulaşılmış ve çalışmaya katılmayı kabul eden ve anketi eksiksiz dolduran 294 öğrenciyle anket yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Katılımcıların %57,8'inin erkek, %42,2'sinin kadın olduğu çalışma grubunda Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21'ne göre bağımlılıkları sorgulandığında; %24,5 (n=72) öğrencinin egzersiz bağımlısı, % 61,6 (n=181) öğrencinin egzersiz bağımlısı adayı, % 13,9 (n=41) öğrencinin ise egzersiz bağımlısı olmadığı, erkek öğrencilerin %26,5 (n=45)'inin, kadın öğrencilerinde %21,8 (n=27)'inin egzersiz bağımlısı olduğu bulunurken, cinsiyet grupları ile egzersiz bağımlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı bulundu. Erkek öğrencilerde sportif faaliyetleri, kadın öğrencilerde ise stüdyo derslerini daha fazla tercih ettiği bulundu. Ayrıca erkek öğrencilerin sportif faaliyetlerinden daha çok futbol branşına ağırlık verdikleri belirlendi. Egzersiz bağımlısı olmayan öğrencilerin vücut ağırlıklarının ve VKİ'lerinin bağımlı ve bağımlı adayı olan öğrencilere göre anlamlı derecede daha az olduğu bulundu. Bu doğrultuda spor bilimleri alanında eğitim gören 4 öğrenciden 1'inin egzersiz bağımlısı, 2'sinin ise egzersiz bağımlısı adayı olduğu görülmektedir. Herhangi bir davranış bağımlılık durumuna geldiğinde kontrol edilemeyen davranışlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple acilen bireylerin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelik ve nicelikte farklı etkinlikler düzenlenerek, potansiyel adayları veya bağımlıları bu davranışlardan uzaklaştırmak veya bu davranışları ortadan kaldırmak gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an examination of students studying higher education in sports' exercise dependence and excersize participation. The aim of the study was to investigate the relationship between exercise duration, frequency, exercise age, gender, type of exercise and monthly income of the family and its relation to exercise dependence. Research group was consisted of 294 students who participated voluntarily and studying higher education in Kırkpınar School of Physical Educaiton and Sports.The data were analyzed and analyzed using SPSS 20 package program. Participants gender distrubition were 57.8% male and 42.2% female. According to Exercise Addiction Scale-21; It was found that 24.5% students were exercise addicts, 61.6% students were candidate exercise addicts and 13.9 % students were not exercise addicts. There was no statistically significant relationship between exercise groups and exercise dependence. It was found that male students preferred sporting activities and female students preferred studio courses. Also, football exercise was chosen at a higher rate within the male students. Body weights and BMI of the non-exercise dependent students were significantly lower than those of the dependent and dependent candidates. Bu doğrultuda spor bilimleri alanında eğitim gören 4 öğrenciden 1'inin egzersiz bağımlısı, 2'sinin ise egzersiz bağımlısı adayı olduğu görülmektedir. Herhangi bir davranış bağımlılık durumuna geldiğinde kontrol edilemeyen davranışlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple acilen bireylerin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelik ve nicelikte farklı etkinlikler düzenlenerek, potansiyel adayları veya bağımlıları bu davranışlardan uzaklaştırmak veya bu davranışları ortadan kaldırmak gerektiği düşünülmektedir. Thus, the study has shown that 4 of 1 students studying at higher education in sports are excersize addicts, 2 of them are potential addicts. In any behavioral turns into an addiction, uncontrolled behaviours can ocur. This case it is urgent to plan and manage different activities answering the needs of individuals to prevent unwanted behaviour for potential and existing addicts.