Yapay zeka destekli gerçek zamanlı bazı süt sığırı ırklarının tespit edilmesi
Artificial intelligence-based real-time identification of selected dairy cattle breeds
- Tez No: 953952
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması, büyükbaş hayvan ırklarının yapay zeka destekli gerçek zamanlı tespiti üzerine odaklanmıştır. Farklı büyükbaş hayvan ırklarını doğru ve hızlı bir şekilde tanımlayabilen bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem, görüntü işleme ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak ırkları sınıflandırmayı hedeflemiştir. Çalışmada, büyükbaş hayvancılık sektöründe sıklıkla karşılaşılan zorluklar ele alınmış ve yapay zekâ ile bilgisayarla görme teknolojilerinin bu sektöre sağlayabileceği faydalar araştırılmıştır. Tezde kullanılan veri seti, Kaggle platformundan temin edilen çeşitli büyükbaş hayvan ırklarına ait 1208 görüntüden oluşmaktadır. Bu görüntüler Ayrshire, Brown Swiss, Jersey, Red Dane ve Holstein-Friesian ırklarını içermekte olup, görüntülerin farklı açılardan ve çevresel koşullarda çekilmiştir. Derin öğrenme modelleri arasında, ResNet50 ve DenseNet121 gibi mimariler kullanılmış, bu modellerin performansları Python ve TensorFlow/Keras kütüphaneleri ile değerlendirilmiştir. Tez çalışmasında uygulanan modeller arasında sınıflandırma işlemlerinde en başarılı model evrişimsel sinir ağları (CNN) modeli olmuştur. Araştırmanın bulguları, büyükbaş hayvan ırklarının doğru bir şekilde tespit edilmesinin hem besleme programlarının optimize edilmesi hem de sağlık kontrol süreçlerinin etkinleştirilmesi açısından önemli olduğunu göstermiştir. Tezde geliştirilen sistemin, büyük çiftliklerde ve sürülerde ırk tespitini manuel gözlem süreçlerinden bağımsız hale getirdiği ve böylece hem zaman hem de iş gücü tasarrufu sağladığı belirlenmiştir. Gerçek zamanlı çalışma yeteneği ile sistem, hayvanların durumlarına göre anında geri bildirim verebilmektedir ve hayvancılık sektörünün verimliliğini artırma potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the real-time detection of cattle breeds using artificial intelligence. A system was developed to accurately and rapidly classify different cattle breeds by leveraging image processing and deep learning techniques. The study addresses key challenges in the cattle farming industry and explores the potential contributions of AI and computer vision technologies to this sector. The dataset used comprises 1,208 images of various cattle breeds—Ayrshire, Brown Swiss, Jersey, Red Dane, and Holstein-Friesian—sourced from the Kaggle platform. These images were captured from diverse angles and under varying environmental conditions to ensure dataset diversity. Deep learning architectures such as ResNet50 and DenseNet121 were implemented, and their classification performance was evaluated using Python and the TensorFlow/Keras libraries. Among the models tested, the Convolutional Neural Network (CNN) achieved the highest accuracy in breed classification. The findings indicate that accurate breed identification is vital for optimizing feeding strategies and improving animal health monitoring. The proposed system has the potential to replace manual observation processes in large-scale farms, offering significant savings in time and labor. Thanks to its real-time capabilities, the system can provide immediate feedback based on the animals' condition, highlighting its potential to enhance operational efficiency in livestock management.