Ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretim programının küresel yetkinlik açısından incelenmesi
Examination of the secondary religion culture and moral information course curriculum in terms of global competence
- Tez No: 953980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, 2024 yılı itibariyle uygulanmaya başlanılan ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programının küresel yetkinlik açısından incelemesi amaçlanmıştır. Araştırmanın temel problemi“Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programında küresel yetkinliğin iletişim, farkındalık ve küresel bilgi boyutlarına nasıl yaklaşılmaktadır? problemidir. Bu soru ile öğretim programında hem küresel yetkinliğin bir parçası olan küresel düzeyde bilgiye ne kadar yer verilmekte hem de dinî ve kültürlerarası ilişkilerde nasıl bir yaklaşımla iletişim sunulmakta olduğu aranmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül tek durum deseni tercih edilmiş olup veri toplama tekniği olarak doküman incelemesi tercih edilmiştir. Veriler ilgili literatüre dayalı olarak hazırlanan ”Küresel Yetkinlik Kontrol Listesi“ kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada incelenen öğretim programı kendi içerisinde; temel felsefe/temel yaklaşım, vizyon/amaç/esas, öğrenme çıktıları/süreç bileşeni, içerik, öğrenme kanıtları, öğrenme-öğretme yaşantıları ve farklılaştırma bölümleri dikkate alınarak incelenmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen veriler tematik analize tabi tutulmuş, ardından oluşturulan kod havuzu; tema, kategori ve kodlara ayrılmıştır. Araştırmada ”Küresel Bilgi“, ”Farkındalık“ ve ”İletişim“ temaları elde edilmiştir. Küresel bilgi temasında ”Kimlik ve Bağ“ ve ”Küresel Gelişme ve Meseleler“ kodları incelenmiştir. Farkındalık temasında ”Ahlakî Sorumluluk“, ”Dinî Anlayış Zenginliği“ ve ”Kültürlerarası Zenginlik“ kategorileri incelenmiştir. İletişim temasında ”İletişimde Sergilenen Tutum“ ve ”Farklılıklarla İletişim" kategorileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğretim programında iletişimin temelini hazırlayan küreselleşme sonrası yaşanan değişimler dikkate alınmakta; bu konuda öğrencilerin ahlaki sorumluluk kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak öğretim programında bu sorumluluğa yer verilmesine rağmen bireylerin küreselleşme sonrası dünyayla kurduğu bağımlılık ilişkisinin kazandırdığı kimliğe pek fazla yer verilmemekte; bunun yerine yerel/milli kimlik öncelenmektedir. Öğretim programında küresel yetkinlik konusunda dini, ahlaki ve kültürlerarası konularda oldukça etkili içeriklerle farkındalık kazanılmasının amaçlandığı görülmüştür. Ancak öğretim programında küresel yetkinlik konusunda küresel bilgi ve farkındalığın genişçe güçlü bir farkındalık kazanımının bulunmasına rağmen kültürlerarası iletişim konusunda içerikler oldukça az görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the secondary education Religious Culture and Moral Information course curriculum, which will be implemented starting in 2024, in terms of global competence. The main problem of the study is 'How does the secondary education Religious Culture and Ethics course curriculum approach the dimensions of communication, awareness, and global knowledge in terms of global competence?' This question seeks to determine the extent to which the curriculum addresses global knowledge, which is part of global competence, and the approach taken to communication in religious and intercultural relations. The study employed a qualitative research method, specifically a holistic single case design, and document analysis was used as the data collection technique. The data were obtained using the 'Global Competence Checklist' prepared based on the relevant literature. The curriculum examined in the study was analysed by considering the following sections: basic philosophy/basic approach, vision/purpose/principles, learning outcomes/process component, content, learning evidence, learning-teaching experiences, and differentiation. The data obtained as a result of the review were subjected to thematic analysis, and the code pool created was then divided into themes, categories, and codes. The themes of 'Global Knowledge,' 'Awareness,' and“Communication”were identified in the study. In the global knowledge theme, the codes 'Identity and Connection' and 'Global Development and Issues' were examined. In the awareness theme, the categories of 'Moral Responsibility,' 'Religious Understanding Richness,' and 'Intercultural Richness' were examined. In the communication theme, the categories of 'Attitudes Displayed in Communication' and 'Communication with Differences' were examined. The research results show that the curriculum takes into account the changes that have taken place after globalisation, which form the basis of communication, and helps students to gain moral responsibility in this regard. However, although the curriculum includes this responsibility, it does not give much space to the identity gained from the interdependent relationship that individuals establish with the post-globalisation world; instead, it prioritises local/national identity. It is seen that the curriculum aims to raise awareness through highly effective content on religious, moral, and intercultural issues related to global competence. However, despite the presence of extensive and strong awareness-building content on global knowledge and awareness in the curriculum, there is very little content on intercultural communication.