Investigating the incentive salience and hedonic impact of social touch on physio-behavioral level
Sosyal temasın teşvik edici belirginliği ve hazsal etkisinin fizyolojik ve davranışsal analizi
  1. Tez No: 953981
  2. Yazar: ALİYE CANAN TAŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GIORGIA SILANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tez çalışmasının temel amacı, sosyal ödülün farklı yönlerinin dokunma bazında incelenmesidir. Gerçek bir efor testinde katılımcılar (N = 43) harcadıkları efora (istek) göre, subjektif olarak yüksek ya da düşük ödüllendirici buldukları bir dokunuşu elde etmek için bilgisayar kontrollü bir görev gerçekleştirdiler. Dokunmaların hedonik etkisini (beğenme) değerlendirmek için, her katılımcının yüz kası aktivitesi elektromiyografi (EMG) ile kaydedildi. Ek olarak, katılımcılar her denemede ödülü ne kadar istediklerini ve beğendiklerini puanladılar. Önceki çalışmalarla uyumlu olarak, katılımcılar, C-Taktil uyarımı için optimal olan dokunuşu en yüksek derecede ödüllendirici dokunuş olarak nitelendirdiler. Dokunuşlar daha ödüllendirici bulundukça, katılımcılar bu taktil uyarıcılar için daha fazla istek ve beğeni bildirdiler; ve uyumlu olarak bu ödül uyaranına ulaşmak için daha fazla efor harcadılar. Cinsiyetin davranışsal ödül tepkisi üzerinde herhangi bir etkisi gözlenmezken; katılımcıların aleksitimi seviyesinin, sosyal ödülün istenmesi ve beğenilmesi davranışlarını modüle etmekte olduğu, ancak bu etkinin ödülü elde etmek için gösterilen efor için geçerli olmadığı gözlendi. Son olarak, elde edilen sonuçlar artmış ve ya azalmış ödül beğenisi için farklı yüz kası aktivitelerini öngören önceki bulguları desteklemedi. Ne yüksek ödüllendirici bulunan sosyal uyaranlar için artmış bir Zygomaticus Major kası aktivitesi, ne de daha az ödüllendirici bulunan sosyal uyaranlar için artmış bir Corrugator Supercilii kası aktivitesi tespit edilebildi. Buna karşın, TIPI kişilik envanterinde anlamlı olarak daha yüksek yumuşakbaşlılık (Agreeableness) skoru elde eden kadın katılımcılar, daha düşük ödüllendirici buldukları sosyal ödül uyaranı denemelerinde bile daha fazla Zygomaticus Major aktivitesi sergilediler. Gelecekteki araştırmalarda, EMG ölçümleri ile ilgili tüm yüz kaslarının ortak varyansını eş zamanlı olarak analiz eden genel bir yüz yanıt faktörü (facial response factor) modellemesi kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to investigate different aspects of social reward in terms of social touch. In a real-effort task, participants (N=43) performed a computer controlled task in which they either received a subjectively more pleasant touch or a less pleasant one regarding the effort (wanting) they spent to obtain it. For assessing the hedonic impact (liking) of the touches, facial electromyographic (EMG) activity of each participant was recorded. Additionally, participants rated, how much they wanted and liked the reward at each trial. In line with the previous literature, most of the participants found the C-Tactile optimal touch as the most rewarding one. As the touches found more rewarding, participants reported higher wanting and liking; and concordantly invested much more effort to obtain it. Gender seemed to have no effect on the behavioral reward response, whereas the level of alexithymic traits appears to be modulating the wanting and liking of social reward, but not the spent effort to obtain it. Lastly, our results didn't support the previous findings that suggest distinct facial muscle activities for increased and decreased liking. Neither a greater activity in the Zygomaticus Major muscle for a high rewarding social touch, nor an increased Corrugator Supercilii muscle response to a less rewarding social touch were identified. However, females, who achieved also a significantly higher Agreeableness score in the TIPI, displayed significantly greater Zygomaticus Major activity, as they were receiving the less rewarding stimuli. In future research, a general face response factor, that explains the common variance of all related EMG indicators, can be modeled.