Ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programının postmodern eğitim felsefesi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of secondary education religious culture and ethics teaching program in the context of postmodern philosophy of education
- Tez No: 884081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF AKTO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Religion, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada, Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim programını postmodern eğitim felsefesi bağlamında değerlendirerek, bu programın öğrencilerin eleştirel düşünme, bireysel anlam arayışı ve kültürel çoğulculuk gibi postmodern değerlerin gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu incelenmektedir. Çalışma, programın öğrencilere dinî metinleri ve konuları farklı perspektiflerden ele alma olanağı tanıyıp tanımadığını ve bu sürecin öğrencilerin kendi inançları ve dünya görüşleri üzerindeki etkilerini analiz edilmektedir. Ayrıca, programın çoğulcu ve özgür düşünceyi teşvik edip etmediği, öğrencilerin sosyal ve kültürel farklılıklara karşı tutumlarını nasıl şekillendirdiği ve öğretim metodolojilerinin postmodern eğitim değerleriyle ne derece uyumlu olduğu değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, ders materyalleri, öğretim stratejileri ve öğrenci etkileşimlerine dayanarak, Türkiye'deki din eğitiminin çağdaş eğitim felsefeleriyle entegrasyon düzeyini ortaya koyulmuştur. Bu araştırma, Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim programının, postmodern eğitim felsefesi ışığında, öğrencilerin bireysel ve toplumsal düzeyde gelişimine nasıl katkı sağlayabileceğine dair önemli bulgular sunmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara baktığımızda, Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim programının, post modern eğitim felsefesi bağlamında eleştirel düşünme, çoğulculuk ve özgür bireysel yorum gibi anahtar değerleri desteklediğini göstermiştir. Özellikle, programın öğrencilere farklı dinî yorumlar ve perspektifler sunarak, onların daha geniş bir düşünce yelpazesi geliştirmelerine olanak tanıdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, ders materyallerinin ve öğretim yöntemlerinin öğrencilerin dinî ve kültürel çeşitlilik karşısında daha hoşgörülü ve anlayışlı olmalarını teşvik ettiği belirlenmiştir. Bulgular, öğretim programının öğrencilerin sosyal ve kültürel farklılıkları anlamalarını ve küresel bir dünyada etkili iletişim kurabilmelerini sağlayacak becerileri geliştirmelerine yardımcı olduğunu da göstermektedir. Ancak, bazı alanlarda, özellikle bireysel yorum ve özgürlüklerin daha fazla teşvik edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Öğretmenlerin ve öğrencilerin bu konulardaki deneyimleri, öğretim programının daha fazla çoğulculuğu ve öğrenci merkezli öğrenmeyi destekleyecek şekilde geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu bulgular, programın hem mevcut güçlü yönlerini hem de potansiyel gelişim alanlarını ortaya koymakta, böylece daha kapsayıcı ve etkileşimli bir öğretim sürecinin tasarlanması için önemli iç görüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the Secondary Education Religious Culture and Ethics curriculum in the context of postmodern education philosophy and examines how this program contributes to the development of postmodern values such as critical thinking, individual search for meaning and cultural pluralism in students. The study analyzes whether the program provides students with the opportunity to consider religious texts and topics from different perspectives and the effects of this process on students' own beliefs and worldviews. In addition, it was evaluated whether the program encouraged pluralistic and free thought, how it shaped students' attitudes towards social and cultural differences, and to what extent its teaching methodologies were compatible with postmodern educational values. In this context, based on course materials, teaching strategies and student interactions, the level of integration of religious education in Turkey with contemporary educational philosophies has been revealed. This research provides important findings on how the Secondary Education Religious Culture and Ethics curriculum can contribute to the development of students at individual and social levels in the light of postmodern education philosophy. When we look at the findings obtained in the research, it has been shown that the Secondary Education Religious Culture and Ethics curriculum supports key values such as critical thinking, pluralism and free individual interpretation in the context of post-modern education philosophy. In particular, it has been revealed that the program provides students with different religious interpretations and perspectives, allowing them to develop a wider range of thoughts. Additionally, it has been determined that course materials and teaching methods encourage students to be more tolerant and understanding towards religious and cultural diversity. Findings also show that the curriculum helps students develop skills that will enable them to understand social and cultural differences and communicate effectively in a global world. However, it was emphasized that in some areas, in particular, individual interpretation and freedoms should be further encouraged. The experiences of teachers and students on these issues indicate that the curriculum should be developed to support more pluralism and student-centered learning. These findings reveal both the current strengths and potential areas of development of the program, thus providing important insights for designing a more inclusive and interactive teaching process.