Rusya-Ukrayna Savaşı sürecinde bazı balkan ülkelerinin Rusya, Ukrayna ve Batı Bloku'na bakış açılarının analizi
Analysis of the perspectives of certain Balkan countries on Russia, Ukraine, and the Western Bloc during the Russia-Ukraine War
- Tez No: 998390
- Danışmanlar: PROF. ALİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
2022 yılında Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, iki ülke arasındaki askeri çatışmanın ötesine geçerek, küresel ölçekte ekonomik, siyasi ve güvenlik alanlarında etkiler yaratan kapsamlı bir krize dönüşmüştür. Tarihsel kırılganlıkları ve büyük güç rekabetine açık jeopolitik konumu nedeniyle Balkanlar, bu etkileri en yoğun hisseden bölgelerden biri olmuştur. Bu çalışma, Rusya-Ukrayna Savaşı bağlamında Sırbistan, Bosna-Hersek ve Arnavutluk'un Rusya, Ukrayna ve Batı Bloku karşısındaki tutumlarını karşılaştırmalı bir çerçevede incelemekte olup, söz konusu ülkelerin dış politika tercihlerinin arka planını tarihsel bağlar ve uluslararası örgütlerle kurulan ilişkiler doğrultusunda değerlendirmektedir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, devletlerin dış politika davranışlarını hem uluslararası sistemin dayattığı koşullar hem de iç siyasal faktörler doğrultusunda açıklamayı amaçlayan Neoklasik Realizm perspektifi temel alınarak oluşturulmuştur. Neoklasik Realizm, dış politika kararlarının yalnızca uluslararası güç dengeleriyle değil, aynı zamanda devletin içindeki liderlik algıları ve tarihsel deneyimlerle de şekillendiğini savunur. Sırbistan, Bosna-Hersek ve Arnavutluk örneklerinde olduğu gibi, orta ölçekli devletlerin dış politika tercihleri hem küresel dinamiklerden hem de kendi iç siyasal yapılarından ve tarihsel geçmişlerinden etkilenmektedir. Bu çerçevede, üç ülkenin dış politika yönelimleri çok boyutlu iç ve dış faktörlerin etkileşimi üzerinden ele alınmakta ve Balkanlar'daki güvenlik ve jeopolitik dengeler üzerindeki etkileri ortaya konmaktadır. Araştırmanın metodolojik temeli nitel araştırma yaklaşımına dayanmaktadır. Çalışmada akademik makaleler, tezler ve süreli yayınlardan elde edilen veriler; içerik analizi, söylem analizi ve tarihsel belge incelemesi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Türkçe, İngilizce ve Sırpça kaynaklar kullanılmıştır. Literatür taramasında, Balkanlar bölgesine ilişkin sınırlı kalan bilgiler Sırpça kaynaklar aracılığıyla genişletilmiştir. Seçilen üç Balkan ülkesinin dış politika yaklaşımlarının bölgesel güvenlik, istikrar ve Avrupa-Atlantik entegrasyon süreçleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The war that began between Russia and Ukraine in 2022 has gone beyond a bilateral military conflict and evolved into a comprehensive crisis with global economic, political, and security implications. Due to its historical vulnerabilities and geopolitical exposure to great power competition, the Balkans has been among the regions most affected by these developments. In this context, this study comparatively examines the positions of Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Albania toward Russia, Ukraine, and the Western Bloc, and analyzes the background of their foreign policy preferences based on historical ties and relations with international organizations. The theoretical framework of the study is based on Neoclassical Realism, which explains foreign policy behavior through both systemic pressures of the international system and domestic political factors. From this perspective, foreign policy decisions are shaped not only by international power balances but also by leadership perceptions, domestic political structures, and historical experiences. As illustrated by the cases of Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Albania, the foreign policy orientations of middle-sized states are influenced by the interaction of global dynamics and internal constraints. Accordingly, the study examines the foreign policy trajectories of these three countries and discusses their implications for security and geopolitical balances in the Balkans. Methodologically, the study adopts a qualitative research approach. Data obtained from academic articles, theses, and periodicals were analyzed using content analysis, discourse analysis, and historical document analysis. Sources in Turkish, English, and Serbian were utilized. Finally, the study evaluates the effects of the foreign policy approaches of the selected Balkan countries on regional security, stability, and Euro-Atlantic integration processes.