Bir mekan ve ürün tasarımı sorunu olarak acil durum mimarlığı
Emergency architecture as a space and product design problem
  1. Tez No: 953993
  2. Yazar: İLKNUR KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, DOÇ. DR. ENGİN KAPKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küresel ilkim krizinin etkilerinin günden güne şiddetini arttırmasıyla insanoğlu her gün bir başka afetle karşılaşmaktadır. 2023 Şubat ayında yaşanan ve Türkiye'nin 11 ilinde yıkıma yol açan Maraş depremleri sonrası Türkiye afet yönetim sistemi bir kez daha eleştiri odağı olmuş ve üzerine yeni çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Tez çalışması afet ve acil durumlarda ortaya çıkan barınma odaklı sorunlara hızlı, esnek ve faydalanıcı odaklı çözümler öneren stratejik eylem planı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu eylem planı herhangi bir afet sonrasında afet yönetim ekipleri ve karar alıcılar için bir rehber niteliğinde olup, önerilen eylemler sonraki afetlere karşı dirençlilik geliştirilmesini de sağlamaktadır. Bu kapsamda literatür analizi ile dünyadan ve Türkiye'den barınma birimleri incelenerek analiz edilmiş; analizleri desteklemek için karma araştırma yöntemleriyle veriler toplanmış; bu verilerin analiziyle afet sonrası süreçlerde kullanılması önerilen stratejik eylem planı geliştirilmiştir. Bu plan, acil durum mimarlığı alanındaki barınma birimlerinin mekân ve ürün tasarımı sorunlarını çözmeye yönelik önerileri ve afete dayanıklılığı arttıracak eylemleri içermektedir. Stratejik eylem planında mekânsal, yapısal ve çevresel faktörlerde 3 temel hedef belirlenerek, bu hedeflerin altında saptanan 12 soruna 12 çözüm önerilmiş; bu 12 çözüme ise 28 hedefe yönelik eylem geliştirilerek her bir eyleme hedef kartları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the effects of the global climate crisis increase in severity day by day, mankind faces another disaster every day. After the February 2023 Maraş earthquakes, which caused devastation in 11 provinces of Turkey, Turkey's disaster management system has once again become the focus of criticism and new studies have started to be carried out on it. This thesis aims to develop a strategic action plan that proposes fast, flexible and beneficiary-oriented solutions by focusing on the shelter problems that arise in disasters and emergencies. This action plan is a guide for disaster management teams and decision makers in the aftermath of a disaster, and the proposed actions also ensure the development of resilience against future disasters. In this context, shelter units from the world and Turkey were analysed by literature analysis; data were collected by mixed research methods to support the analyses; and a strategic action plan, which is recommended to be used in post-disaster processes, was developed by analysing all the data. This plan includes proposals to solve the problems of space and product design of shelter units in the field of emergency architecture and actions to increase disaster resilience. In the strategic action plan, 3 main targets were determined in spatial, structural and environmental factors, 12 solutions were proposed for 12 problems identified under these targets; 28 targeted actions were developed for these 12 solutions and target cards were prepared for each action.