Production of chitosan based antimicrobial food packaging film added with grape stem extract
Üzüm sapı ekstraktı katkılı kitosan esaslı antimikrobiyal gıda ambalaj film üretimi
- Tez No: 953996
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hazır gıdalara olan ilginin artması, gıda güvenliği ve kalitesi için yeni yaklaşımların geliştirilmesine yol açmıştır. Antimikrobiyal ambalaj teknolojileri, gıdaların raf ömrünü uzatmada ve zararlı mikroorganizma riskini azaltmada önemli rol oynamaktadır. Plastik veya doğal olarak parçalanabilen ambalaj malzemelerine farklı antimikrobiyal maddeler eklenebilir. Ancak plastik ambalajların kimyasal maddeler ve çevre sorunları hakkındaki endişeler nedeniyle doğal biyolojik olarak parçalanabilen ambalaj malzemeleri ve yenilenebilir biyokaplamalar tercih edilmektedir. Paketlemede lizozim, nisin ve bitki özleri gibi doğal antimikrobiyal maddeler sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle polifenolik bileşikler açısından zengin olan üzüm sapları, sağlık açısından yararlı olmaları ve güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip olmaları nedeniyle son zamanlarda araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Ancak endüstriyel atıklardan elde edilen bitki özleriyle yapılan yenilenebilir film karışımlarının antimikrobiyal ve antioksidan etkilerine ilişkin çalışmaların hala sınırlı olduğu bilinmektedir. Kiraz sapı ve avokado gibi birçok doğal antimikrobiyal madde, ambalajın dayanıklılığını artırmak ve antimikrobiyal özelliklerini desteklemek için kitosan ile birleştirilmektedir. Bu proje kapsamında çeşitli üzüm saplarından (karışık, sarı, kırmızı) üzüm sapı tozu elde edilecektir. Daha sonra bu üzüm sapı tozlarından üzüm sapı özütü elde edilecektir. Elde edilen üzüm sapı özleri kitosan filmlere eklenecek ve kitosan filmlerin antimikrobiyal aktiviteleri ve dayanıklılığı test edilecektir. Ayrıca filmlerin karakterizasyonu yapılacaktır. Bu filmlerden beklenen sonuçlar ambalajın antimikrobiyal özelliklerini artırmak, dayanıklılığını yükseltmek ve geri dönüştürülebilir veya biyolojik olarak parçalanabilir filmler elde etmektir. Bu hedefler doğrultusunda hem çevre dostu, hem doğanın ve canlıların sağlığını tehlikeye atmayan, hem biyolojik olarak parçalanabilen, hem gıda sağlığını koruyan hem de raf ömrünü uzatan gıda ambalaj filmlerinin üretimi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing interest in ready-to-eat foods has led to the development of new approaches for food safety and quality. Antimicrobial packaging technologies play an important role in extending the shelf life of foods and reducing the risk of harmful microorganisms. Different antimicrobial substances can be added to plastic or naturally degradable packaging materials. However, due to concerns about chemical substances and environmental issues of plastic packaging, natural biodegradable packaging materials and renewable biocoatings are preferred. Natural antimicrobial substances such as lysozyme, nisin and plant extracts are frequently used in packaging. In particular, grape stems rich in polyphenolic compounds have recently attracted the attention of researchers because they have health benefits and strong antioxidant and antimicrobial properties. However, it is known that studies on the antimicrobial and antioxidant effects of renewable film mixtures made with plant extracts obtained from industrial wastes are still limited. Many natural antimicrobial substances such as cherry stalks and avocados are combined with chitosan to increase the durability of the packaging and to support its antimicrobial properties. Within the scope of this project, grape stem powder will be obtained from various grape stems (mixed, yellow, red). Then, grape stem extract will be obtained from these grape stalk powders. The grape stem extracts obtained will be added to chitosan films and the antimicrobial activities and durability of chitosan films will be tested. In addition, the characterization of the films will be carried out. The expected results from these films are to increase the antimicrobial properties of the packaging, increase its durability, and to obtain recyclable or biodegradable films. In line with these goals, the production of food packaging films that are both environmentally friendly, do not endanger the health of nature and living beings, are biodegradable, protect food health and extend shelf life is targeted.