Zihinsel yetersizliği olan 6-18 yaş öğrencilerin ebeveynlerinin yaşam doyumu
Life satisfaction of parents of students aged 6-18 with mental disabilities
- Tez No: 954006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, zihinsel yetersizliği olan 6-18 yaş öğrencilerin ebeveynlerinin yaşam doyum düzeylerini ve bu düzeylerin birtakım değişkenler ile ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ebeveynlerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu ve zihinsel yetersizliği olan çocuklarının cinsiyet ve yaş değişkenleri ile ebeveynlerin yaşam doyumları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bu çalışma, nicel bir araştırmadır ve nedensel karşılaştırma çerçevesinde yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde Araştırma Gönüllü Katılım Formu, Demografik Bilgi Formu ve Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği (YYDÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya Gaziantep ilindeki MEB'e bağlı özel eğitim anaokulları, özel eğitim meslek okulları, özel eğitim uygulama okulları (1., 2. ve 3. Kademe), rehberlik ve araştırma merkezleri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden 6-18 yaş aralığındaki ZY olan 550 öğrencinin yalnızca bir ebeveyni (anne ya da baba) olmak üzere, toplam 550 ebeveyn katılmıştır. Veri analiz sürecinde ise SPSS 25.0 programında bağımsız örneklem t testleri (independent sample t test), tek yönlü varyans analizleri (ANOVA) ve korelasyon (Pearson Momentler Çarpımı) analizlerinden yararlanılmıştır. ZY olan 6-18 yaş öğrencilerin ebeveynlerinin yaşam doyum düzeyleri düşük olduğu gibi yaşam doyumunun; genel yaşam, ilişki, benlik, sosyal çevre ve iş doyumu alt boyutlarında da doyum düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ebeveynlerin yaşam doyumunda cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu ve çocuklarının yaşına göre anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır (p0.05). Mevcut çalışmada ZY olan öğrencilerin ebeveynlerinin yaşam doyumları üzerinde sosyoekonomik durumun (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu), içsel faktörlerin (benlik algısı) ve dışsal faktörlerin (sosyal çevre, ilişki ve iş hayatı) belirleyici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the life satisfaction levels of parents of students aged from 6 to 18 with mental retardation and the relationship between these levels and certain variables. In the study, the relationships between the gender, age, education level, income level of the parents and the gender and age variables of their children with mental disabilities and their life satisfaction were analyzed. This study is a quantitative research conducted within a causal comparative framework. In the data collection process, the Research Voluntary Participation Form, Demographic Information Form and Adult Life Satisfaction Scale (ALSS) were used. 550 parents, who were either mothers or fathers one at a time, of students with mental retardation between the ages of 6-18 and attending special education kindergartens, special education vocational schools, special education practice schools (1st, 2nd and 3rd levels), guidance and research centers and special education and rehabilitation centers affiliated with the Ministry of National Education in Gaziantep province, participated in the study. In the data analysis process, independent sample t tests, one-way variance analysis (ANOVA) and correlation (Pearson Moment Product) analyses were used in the SPSS 25.0 program. It was determined that the life satisfaction levels of the parents of students aged between 6-18 with mental retardation were low, just as their general life, relationship, self, social environment and job satisfaction levels. In addition, it was determined that there was a significant difference in the life satisfaction of the parents according to gender, age, education status, income status and the age of their children (p0.05). In the present study, it was determined that the socioeconomic status (gender, age, education status, and income status), internal factors (self-perception) and external factors (social environment, relationship and work life) were determinants of the life satisfaction of the parents of students with mental retardation.