Production of MBP-Taq I restriction endonuclease fusion protein by recombinant Escherichia coli harboring pETMET
MBP-Taq I restriksiyon endonükleaz füzyon proteininin pETMET plazmidi içeren rekombinant escherichia coli harboring pETMET
  1. Tez No: 95404
  2. Yazar: BAHAR BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. BETÜL KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Taq I restriksiyon endonükleaz enzimini kodlayan gen, MSP-Taq I füzyon proteininin ekspresyonu için pMAL-c2 plazmidine klonlanmıştır (p22). Füzyon proteininin tek aşamalı afinite kromatografisi ile saflaştırılması için MBP'nin amiloz'a afinitesi kullanıldı. Taq I endonükleaz geninin kendi ürettiği enzim tarafından kesilmesini önlemek için Taq I metilaz enziminin birlikte ekspresyonu tavsiye edilmiştir. Bu nedenle Taq I metilaz enzimini kodlayan gen PCR ile çoğaltılmış ve pET sistemi içine klonlanarak bu enzimin ekspresyonunu sağlayan pETMET adlı rekombinant plasmid yapılmıştır. Bu çalışmada E. coli hücreleri p22 ve pETMET ile bu iki genin birlikte ekspresyonunu sağlamak için dönüştürülmüştür. Yüksek verimli Taq I endonükleaz üretimi için konakçı hücre, indükleme zamanı ve süresinin optimizasyonu farklı rekombinant E coli suşlarmın kullanıldığı shake flask deneyleri ile yapılmıştır. En yüksek üretim (5.1 05 U/L Taq I endonükleaz aktivitesi) rekombinant E. coli TBI (p22, pETMET) hücrelerinin LB besi ortamında büyütülmesi ve erken büyüme evresinde 10 saat boyunca indüklenmesi ile elde edilmiştir. Büyüme hızı, biyokütle üretimi, plazmid kararlılığı, protein derişimi ve Taq I endonükleaz aktivitesi tam kontrollü fermentör ortamında incelenmiştir. En fazla toplam Taq I endonükleaz aktivitesine (7,5.1 05 Ünite/L) rekombinant E coli TBI (p22, pETMET) hücreleri SB besi ortamında 12 saat boyunca indüklenerek ulaşılmıştır. Sonuç olarak pETMET plazmidinin varlığının MBP-7İR7 I endonükleaz üretimini geliştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The gene encoding the Taq I restriction endonuclease was cloned into pMAL-c2 plasmid to construct p22 expressing the MBP-Taq I fusion protein. The affinity of MBP to amylose was exploited for the single-step chromatographic purification. To protect the Taq I endonuclease gene from the cleavage by its own product, the co-expression of Taq I methylase was recommended. Therefore, the gene encoding the Taq I methylase was PCR amplified and a recombinant plasmid (pETMET) expressing this enzyme was constructed. In this study E. coli cells were transformed by p22 and pETMET. The optimum host strain, induction time and period using this system was determined by shake-flask experiments. The highest productivity (5.105 U/L Taq I endonuclease activity) was obtained when the recombinant K coli TBI (p22, pETMET) cells were grown in LB medium and induced at the early exponential phase of the growth for 10 hours. The growth, plasmid stability, and Taq I endonuclease activity were investigated under fully controlled operating conditions using a fermentor. The maximum total Taq I endonuclease activity (7,5.10 U/L) could be reached when the recombinant cells were induced for 12 hours in SB Medium. In conclusion, the presence of pETMET has slightly improved the yield of MBP-Taq I endonuclease production.