Production of Taq I restriction and modification enzymes by using two different expression systems
Taq I restriksiyon ve modifikasyon enzimlerinin iki farklı ekspresyon sistemi kullanılarak üretilmesi
- Tez No: 95438
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KIRDAR, PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Taq I restriksiyon-modifikasyon sistemi, iki farklı ekspresyon sistemi kullanılarak klonlanması ve ekspresyonu sağlanmıştır. Birinci ekspresyon sisteminde, Taq I restriksiyon endonükleazı maltoza-bağlanan protein ile füzyon protein oluşturarak üretilmiştir. Oluşturulan MBP-Taq I füzyon proteini rekombinant hücrelerin periplazma bölgelerine yönlendirilmiş olmasına rağmen, toplam Taq I endonükleaz aktivitesinin yüzde 80-90'ımn hücreler parçalanmadan sıvı besi ortamına çıktığı anlaşılmıştır. MBP-Taq I füzyon proteini, recombinant E. coli hücrelerinin sitoplazma, periplazma ve sıvı besi ortamlarından amiloz afinite kromatografisi yöntemi ile saflaştınlmıştır. Kontrollü fermentör koşullarında, Taq I metilaz enziminin koekspresyonu plazmid kararlılığım ve füzyon proteinin periplazma bölgesine ve hücre dışma salgılanmasını arttırmıştır ve E. coli XLl(pH185, pETMET) hücrelerinin sıvı besiyerinden 0.6xl06 U/L Taq I endonükleaz aktivitesi elde edilmiştir. ikinci sistemde, Taq I restriksiyon endonükleaz geninin T7 RNA polimeraz promotörü altında ekspresyonu sağlanmıştır. Korunmayan ve metilaz aktivitesi ile korunan E. coli hücrelerinin büyüme özellikleri ve enzim üretimleri, değişik fermentasyon koşullannda çalkalayıcı ve fermentörde incelenmiştir. Metilaz geninin koekspresyonu enzim üretiminin daha hızlı ve uzun süreli olmasını sağlamış ve E. coli BL21(DE3)[pTaqR, pMETaq]hücrelerin özütlerinden 250x1 06 U/L Taq I endonükleaz aktivitesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taq I restriction-modification system has been cloned and expressed using two different expression systems. In the first system, Taq I restriction endonuclease was expressed as a fusion protein with the maltose-binding protein. Although the MBP-Taq I fusion protein was targeted to the periplasmic space, 80-90 per cent of Taq I endonuclease activity was found to be excreted to the growth medium without cell lysis. The fusion protein was also purified via amylose affinity chromatography from the cytoplasm, periplasm and medium of recombinant E. coli cells. Co-expression of the Taq I methylase gene improved the plasmid stability and the periplasmic and extracellular transport of the fusion protein under controlled bioreactor conditions resulting in 0.6x1 06 U/L extracellular Taq I endonuclease activity yield in E. coli XLl(pH185, pETMET) culture. For the second system, Taq I endonuclease gene was expressed under the control of the T7 RNA polymerase promoter. Growth and enzyme productivity of the unprotected and methylase protected E. coli cultures were analyzed under various fermentation conditions in shake flasks and bioreactor. Co-expression of the methylase gene resulted in higher enzyme production rates for longer periods yielding 250x1 06 U/L Taq I endonuclease activity in crude cellular extracts of E. coli BL21(DE3)[pTaqR, pMETaq] cells.