Cloning and expression of TaqI restriction endonuclease gene using pmal-c2 vector system in different straints of escherichia coli
TaqI restriksiyon endonükleaz geninin pmal-c2 vektör sistemi kullanılarak değişik escherichia coli suşlarında klonlanması ve ekspresyonu
- Tez No: 76483
- Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Thermus aquaticus'un ısılkararlı Taql restriksiyon endonükleazı yüksek miktarda üretim ve tek aşamalı afinite kromatografisi ile saflaştırma için Escherichia coliye klordandı. Gen, pMAL-c2 vektörüne klonlanmış ve MBP-Taql restriksiyon endoükleaz füzyon proteinin sitoplazmik ekspresyonu sağlandı. Bu çalışmanın ilk aşamasında Thermus aquaticus DNA'sındaki Taql restriksiyon endonükleaz geni Taq DNA polimeraz kullanılarak PCR metodu ile çoğaltıldı ve Escherichia coli'ye klonlandı. Doğru boyda füzyon proteininin yüksek miktarda üretilmesine karşın, endonükleaz aktivitesi elde edilemedi. Ortam koşullarının değiştirilmesi ve değişik Escherichia coli suşlannda ekspresyon sonucunda da aktif restriksiyon endonükleazı elde üretilemedi. Bunun üzerine, genin dizi analizi yapıldı ve 410uncu baz çiftinde aktiviteye engel olabilecek bir mütasyon saptandı. Çalışmanın ikinci aşamasında Taql restriksiyon enonükleaz geni Pfu DNA polimeraz kullanılarak çoğaltıldı. Doğru boy ve aktivitede füzyon proteini üreten bir koloni seçildi. İndükleme zamanının optimizasyonu sonucunda kültürün abzorbansı 0.9'a ulaşınca yapılan indüksiyon sonucunda daha yüksek restriksiyon endonükleaz aktivitesi elde edildiği belirlendi. TBI, XL 1 -Blue ve ER2508 adlarındaki üç değişik Escherichia coli susunda ekspresyon sonucunda 1 litre TBI hücre kültüründen 300,000 Ünite enzim aktivitesi elde edilirken. 1 litre XL 1 -Blue hücre kültüründen 100,000 Ünite enzim aktivitesi ve 1 litre ER2508 hücre kültüründen 150,000 Ünite enzim aktivitesi elde edildi.
Özet (Çeviri)
The thermostable TaqI restriction endonuclease from Thermus aquaticus was cloned into Escherichia coli for overproduction and single step affinity chromatography purification. The gene was cloned into pMAL-c2 vector, resulting in the cytoplasmic expression of a MBP-Taql restriction endonuclease fusion protein. In the first part of this study, TaqI restriction endonuclease gene was amplified using Taq DNA polymerase and cloned into E. coli. Although the expected size fusion protein was produced, no endonuclease activity was obtained. Growth condition manipulations and expression in different strains did not result in the production of an active enzyme. Subsequent sequencing of the gene indicated a mutation at position 410 that might abolish activity. In the second part, cloning was repeated after amplification of the gene with Pfu DNA polymerase which has proofreading activity. A colony coding for a protein with the expected size and activity was identified. Upon optimization of induction time, higher tiled was obtained when the culture was induced at an absorbance of 0.9. Expression in three different strains of E. coli, indicated total recovery was higher in TBI cells at 300,000 Units/liter of culture volume as compared to 100,000 Units/liter in XL 1 -Blue cells and 150,000 Units/liter in ER2508 cells.