Akışkanlar mekaniğinde bazı özel kısmi ve integro diferansiyel denklemlerin incelenmesi
Examination of some special partial and integro differential equations in fluid mechanics
  1. Tez No: 954066
  2. Yazar: HİCRAN ARZU DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN MEHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada kesirli integro-diferansiyel Caudrey, Dodd, Gibbon, Kotera ve Sawada (CDGKS) denklemi ve kesirli integro-diferansiyel Kadomtsev-Petviashvili (KP) hiyerarşi denklemi ele alınmıştır. Bu denklemleri incelemek için uyumlu ve beta kesirli türev tanımları kullanılmıştır. Çözüm zenginliği ve karmaşık yapıları nedeniyle analitik çözümler elde etmek için Modifiye G'-Genişleme yöntemi ve Modifiye Sardar Alt-Denklem yöntemi kullanılmıştır. Türetilen çözümlerin geçerliliğini ve tutarlılığını incelemek için kararlılık analizi ve modülasyon kararsızlığı incelemesi yapılmışır. Bu incelemeler, çözümlerin küçük pertürbasyonlara maruz kaldıklarında bile kararlı kaldıkları göstermiştir. Bu çalışma, doğrusal olmayan zaman kesirli denklemlerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamayı, analitik çözüm tekniklerinin bu tür denklemlere uygulanabilirliğini göstermeyi ve kararlılık analizinin uygulamalarını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fractional integro-differential Caudrey, Dodd, Gibbon, Kotera and Sawada (CDGKS) equation and the fractional integro-differential Kadomtsev-Petviashvili (KP) hierarchy equation are considered. The definitions of conformal and beta fractional derivatives are used to analyse these equations. Due to their richness of solutions and complexity, the Modified G'-Expansion method and the Modified Sardar Sub-Equation method are used to obtain analytical solutions. Stability analysis and modulation instability analysis were performed to examine the validity and consistency of the derived solutions. These investigations show that the solutions remain stable even when subjected to small perturbations. This paper aims to contribute to a better understanding of nonlinear time fractional equations, to demonstrate the applicability of analytical solution techniques to such equations and to show the applications of stability analysis.