Yeni anne olan bireylerde öznel iyi oluşun çeşitli değişkenler üzerinden incelenmesi
Examination of subjective well-being in new mothers based on various variables
  1. Tez No: 954065
  2. Yazar: HATİCE ASLAN KIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı 0-24 aylık bebeği olan annelerin öznel iyi oluş seviyeleri ile umutsuzluk, algılanan partner duyarlılığı, algılanan kontrol ve mutluluğu artırma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılan çalışmanın örneklem grubuna kolay örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Katılımcılar 20-44 yaşları arasında 0-24 aylık en az bir bebeği olan 316 anneden oluşmaktadır. Araştırma verileri“Olumlu Olumsuz Duygu Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Yetişkinler İçin Mutluluğu Artırma Stratejileri Ölçeği”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”,“Alan Genel Algılanan Kontrol Ölçeği”,“Algılanan Partner Duyarlılığı Ölçeği”ve araştırmacının hazırladığı“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde“SPSS”programının 27.sürümü kullanılmış ve Levene Testi, Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova), Post Hoc Testi, Pearson Korelasyon Testi ve Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Bulgular yeni anne olan bireylerin öznel iyi oluşlarının, umutsuzluk, algılanan partner duyarlılığı, algılanan kontrol ve mutluluğu artırma stratejileri tarafından anlamlı bir şekilde yordandığını göstermektedir. Umutsuzluk, algılanan partner duyarlılığı, algılanan kontrol ve mutluluğu arttırma stratejileri birlikte öznel iyi oluş seviyelerindeki değişimin %52,7'si açıklamaktadır. Mutluluğu artırma stratejileri alt boyutları öznel iyi oluş seviyelerindeki değişimin %33,3'ünü açıklamaktadır. Mutluluğu artırma stratejileri alt boyutlarından çevreye pozitif tepki vermek, bedeni dinlendirmek, istekleri doyurmak ve mental kontrol yapmanın öznel iyi oluşu pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde yordayıcılık özelliği gösterdiği sonucu elde edilmiştir. Doğrudan mutluluğa yönelik davranışta bulunmak ve dini inancın gereğini yerine getirmek alt boyutlarının ise öznel iyi oluşu yordayıcı özellik göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Öznel iyi oluş, düzeylerinde sosyoekonomik düzey açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmiştir. Çalışma durumu açısından öznel iyi oluş düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Yeni anne olan bireylerin öznel iyi oluş puanları çocuk sayısı açısından anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Elde edilen sonuçlar, annelerle çalışan aile ve evlilik danışmanlığı gibi uzmanlara ve araştırmacılara fayda sağlayabilir. Elde edilen sonuçlar literatür kapsamında tartışılarak araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the subjective well-being levels of mothers with babies aged 0-24 months and hopelessness, perceived partner responsiveness, perceived control and happiness increasing strategies. The sample group of the study, which used the relational screening model from quantitative research methods, was reached by the convenience sampling method. The participants consisted of 316 mothers between the ages of 20-44 who had at least one baby aged 0-24 months. The research data were collected using the“Positive Negative Affect Scale”,“Life Satisfaction Scale”,“Adult Happiness Increasing Strategies Scale”,“Beck Hopelessness Scale”,“Domain General Perceived Control Scale”,“Perceived Partner Responsiveness Scale”and the“Personal Information Form”prepared by the researcher. The 27th version of the“SPSS”program was used in the analysis of the data and Levene test, One-Way Analysis of Variance (Anova), Post Hoc test, Pearson Correlation test and Multiple Regression Analysis were performed. The findings show that the subjective well-being of new mothers is significantly predicted by hopelessness, perceived partner responsiveness, perceived control and happiness increasing strategies. Hopelessness, perceived partner responsiveness, perceived control and happiness increasing strategies together explain 52.7% of the change in subjective well-being levels. The sub-dimensions of happiness increasing strategies explain 33.3% of the change in subjective well-being levels. It was concluded that the sub-dimensions of happiness increasing strategies, responding positively to the environment, resting the body, satisfying desires and mental control, positively and significantly predict subjective well-being. It was concluded that the sub-dimensions of acting directly for happiness and fulfilling the requirements of religious belief do not predict subjective well-being. A statistically significant difference was obtained in terms of socioeconomic level in subjective well-being levels. There was no significant difference in the levels of subjective well-being levels in terms of employment status. Subjective well-being scores of new mothers do not show a significant difference in terms of the number of children. The results obtained may benefit experts and researchers working with mothers, such as family and marriage counselors. The obtained results were discussed within the scope of the literature and suggestions were presented for researchers and practitioners.