Farklı obstrüksiyon şiddetlerindeki kistik fibrozisli çocuklarda mikro ve makrovasküler fonksiyonların, egzersiz kapasitesi ve solunum fonksiyonları ile ilişkisinin araştırılması
An investigation of relationship between micro and macrovascular function, exercise capacity, and pulmonary function in children with cystic fibrosis with different obstruction severity
  1. Tez No: 954076
  2. Yazar: SENEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kistik fibrozisli (KF) çocuklarda endotelyal fonksiyon, arteryel sertlik ve maksimal egzersiz kapasitesi etkilenebilir. Bu çalışmada, farklı obstrüksiyon şiddetlerindeki KF'li çocuklarda mikrovasküler (endotelyal) ve makrovasküler (arteryel sertlik) fonksiyonların karşılaştırılması; egzersiz kapasitesi ve solunum fonksiyonları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 60 KF'li çocuk (ortalama yaş=10-18 yıl) katıldı. Solunum fonksiyonuna göre obstrüksiyonu olan (O-KF) (n=14) ve obstrüksiyonu olmayan (N-KF) (n=46) olarak sınıflandırıldı. Endotelyal fonksiyonu (ICAM-1, VCAM-1, E-Selektin, VEGF, ET-1), arteryel sertlik (Alx@75, PWV) ve maksimal egzersiz kapasitesi (kardiyopulmoner egzersiz testi) değerlendirildi. O-KF ve N-KF grubunda ICAM-1, VCAM-1, E-Selektin, VEGF ve ET-1 değerleri benzerdi (p>0,05). O-KF'li çocuklarda, N-KF'li çocuklara göre Alx@75 anlamlı olarak yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Endothelial function, arterial stiffness, and maximal exercise capacity may be affected in children with cystic fibrosis (CF). This study aimed to compare microvascular (endothelial) and macrovascular (arterial stiffness) function in CF children with different severities of obstruction, and to examine their relationship with exercise capacity and pulmonary function. The study included 60 CF children (aged 10-18 years). Based on pulmonary function, the children were classified as obstructed (O-CF) (n=14) and non-obstructed (N-CF) (n=46). Endothelial function (ICAM-1, VCAM-1, E-Selectin, VEGF, ET-1), arterial stiffness (Alx@75, PWV), and maximal exercise capacity (cardiopulmonary exercise test) were evaluated. Endothelial function values (ICAM-1, VCAM-1, E-Selectin, VEGF, ET-1) were similar in both O-CF and N-CF groups (p>0.05). In O-CF children, Alx@75 was significantly higher compared to N-CF children (p0.05).