Total diz artroplastisi yapılan hastaların preoperatif ve postoperatif ayak-ayak bileği koronal-sagital plan deformitelerinin ve yürüme analizlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative and postoperative foot and ankle coronal-sagittal plane deformities and gait analyses in patients undergoing total knee arthroplasty
  1. Tez No: 954075
  2. Yazar: ORHAN MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, total diz protezi cerrahisi uygulanan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası ayak ve ayak bileği düzeyinde oluşan koronal ve sagital plan deformitelerini radyolojik olarak incelemek ve bu anatomik değişikliklerin yürüyüş fonksiyonları üzerindeki etkilerini objektif olarak değerlendirmektir. Yöntem: Tek merkezli, prospektif tasarıma sahip bu çalışmada, TDA uygulanan 50 hastanın preoperatif ve postoperatif dönemdeki radyolojik verileri ile yürüme analiz parametreleri karşılaştırıldı. Hastaların cinsiyet, vki, etkilenen taraf bilgileri incelendi. Her hastadan ameliyat öncesi ve yaklaşık 3 ay sonrası dönemde alınan yürüyüş analizleri değerlendirildi. Hastaların ayak ve ayak bileği açıları ile bacak uzunluk grafileri değerlendirildi. Radyolojik parametreler arasında kalça,diz,ayak bileği açısı (HKA) ,mekanik aks sapması, anatomik tibiofemoral açı, talokrural açı, kite açısı, talonaviküler örtünme açısı, kalkaneal pitch, lateral talokalkaneal açı ve kalkaneus–1. metatars açısı yer aldı. Yürüme analizleri; adım uzunluğu, adım sayısı, yürüyüş hızı, adım süresi, destek süreleri ve plantar basınç dağılımı gibi spatiotemporal ve kinetik parametreleri içerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this study is to radiologically evaluate coronal and sagittal plane deformities at the foot and ankle levels in patients undergoing total knee arthroplasty (TKA), both preoperatively and postoperatively, and to objectively assess the impact of these anatomical changes on gait function. Methods: This single-center, prospective study included 50 patients who underwent TKA. Radiological parameters and gait analysis data from the preoperative and approximately three-month postoperative periods were compared. Patient data including sex, body mass index (BMI), and affected side were recorded. Foot and ankle angles, along with long-leg radiographs, were evaluated. Radiographic parameters included the hip-knee-ankle (HKA) angle, mechanical axis deviation (MAD), anatomical tibiofemoral angle, talocrural angle, Kite's angle, talonavicular coverage angle, calcaneal pitch, lateral talocalcaneal angle, and calcaneus–first metatarsal angle. Gait analysis encompassed spatiotemporal and kinetic parameters such as step length, step count, walking speed, step time, support phases, and plantar pressure distribution.