Demokratik liderlik algısının iş yeri mutluluğu ve yaşam doyumu üzerine etkisinde örgütsel desteğin aracı rolü
The mediating role of organizational support in the effect of democratic leadership perception on workplace happiness and life satisfaction
- Tez No: 954078
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN FİLİZÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Demokratik liderlik algısının çalışanların iş yerindeki mutluluğu ve yaşam doyumları üzerine etkisinde örgütsel desteğin aracı rolünü incelemek bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışma çerçevesi doğrultusunda ele alınan konular teorik olarak açıklandıktan sonra bir araştırma ile desteklenmiştir. Yapılan bu araştırma Bursa ilinde bulunan bir tekstil firması çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kişisel bilgi formu ile Taş, Çelik ve Tomul (2007) tarafından geliştirilen“Demokratik Liderlik Ölçeği”, Bilginoğlu ve Yozgat (2020) tarafından geliştirilen“İşyeri Mutluluğu Ölçeği”, Yetim (1991) tarafından geliştirilen“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve Turunç ve Çelik (2010) tarafından geliştirlen“Örgütsel Destek Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Google Formlar aracılığı ile bir link oluşturularak 01.02.2025-28.02.2025 tarihleri arasında online olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın evreni ve örneklemi araştırmaya katılması hedeflenen firmanın 396 çalışanı oluşturmaktadır. Elde edilen faktörlere göre araştırma modeli oluşturulmuş ve model test edildiğinde ölçekler arası ilişkide korelasyon yöntemi, aracı rolü için ise macro process analiz yöntemi kullanılmıştır. Macro process analizi iki model şeklinde incelenmiş olup önce demokratik liderlik algısının iş yeri mutluluğu üzerinde örgütsel desteğin aracı rolü incelenmiş ve modelin istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir (F = 644,55, p < 0,001). Bununla birlikte, örgütsel desteğin aracılık rolüyle demokratik liderlik algısının işyeri mutluluğuna dolaylı etkisi de anlamlı bulunmuş (X->M->Y = 0,2132, güven aralığı: 0,1411-0,2959) ve demokratik liderlik algısının işyeri mutluluğunu hem doğrudan hem de örgütsel destek aracılığıyla dolaylı olarak artırdığını göstermektedir. İkinci modelde ise demokratik liderlik algısının yaşam doyumu üzerinde örgütsel desteğin aracı rolü incelenmiş ve modelin istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir (F = 221,42, p < 0,001). Örgütsel desteğin aracılık rolüyle demokratik liderlik algısının yaşam doyumuna dolaylı etkisi de anlamlı bulunmuş (X->M->Y = 0,1676, güven aralığı: 0,0583-0,2791), bu da demokratik liderlik algısının yaşam doyumunu hem doğrudan hem de örgütsel destek aracılığıyla dolaylı olarak artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak demokratik liderlik algısının iş yeri mutluluğu ve yaşam doyumu üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin aracı rolünün anlamlı ve pozitif etkisi tespit edilmiştir. Örgütsel desteğin aracı rolüne ilişkin bulgular, demokratik liderlik ile iş yeri mutluluğu ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide, örgütsel desteğin önemli bir aracı değişken olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of organizational support in the relationship between perceptions of democratic leadership and employees' happiness at work and life satisfaction. The issues addressed in line with the study framework are first explained theoretically and then supported by research. The study was conducted with employees of a textile company in the Bursa Province. The following instruments were used in the study: a personal information form; the“Democratic Leadership Scale”developed by Taş, Çelik, and Tomul (2007); the“Workplace Happiness Scale”developed by Bilginoğlu and Yozgat (2020); the“Life Satisfaction Scale”developed by Yetim (1991); and the“Organizational Support Scale”developed by Turunç and Çelik (2010). Data for the study were collected online from February 1 to February 28, 2025, via a Google Forms link. The obtained data were analyzed using the SPSS 27 program. The study's population and sample consisted of 396 company employees targeted to participate in the research. The research model was created according to the obtained factors. When testing the model, the correlation method was used to examine the relationship between the scales, and the macro process analysis method was used to examine the mediating role. Two models were used to examine macro process analysis. First, the mediating role of organizational support on the perception of democratic leadership on workplace happiness was examined, and it was determined that the model had a statistically significant and positive effect (F = 644.55, p < 0.001). Additionally, the indirect effect of democratic leadership perception on workplace happiness through the mediating role of organizational support was significant (X → M → Y = 0.2132, confidence interval: 0.1411–0.2959). This indicates that democratic leadership perception increases workplace happiness directly and indirectly through organizational support. Second, the mediating role of organizational support on life satisfaction was examined, revealing that the model had a statistically significant and positive effect (F = 221.42, p < 0.001). The indirect effect of democratic leadership perception on life satisfaction through organizational support was also significant (X → M → Y = 0.1676, confidence interval: 0.0583–0.2791). This indicates that democratic leadership perception increases life satisfaction directly and indirectly through organizational support. As a result, the positive and significant effect of organizational support as a mediator on the relationship between democratic leadership perception and workplace happiness and life satisfaction was determined. Findings regarding the mediating role of organizational support reveal that it is an important variable in the relationship between democratic leadership and workplace happiness and life satisfaction