Kedilerde multiple mandibula kırıklarının mandibular eksternal fiksatör ile sağaltımı
Treatment of multiple mandibular fractures in cats with mandibular external fixation
  1. Tez No: 954087
  2. Yazar: ONUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ŞINDAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜLAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, kedilerde multiple mandibula kırıklarının mandibular eksternal fiksatör ile sağaltımının klinik ve radyolojik bulguları değerlendirildi. Bu amaçla, Siirt Üniversitesi Hayvan Sağlığı Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen ve mandibula kırığı belirlenen değişik ırk, yaş ve cinsiyette 8 kedi kullanıldı. Çalışmada, osteosentez materyali olarak Aysam Medikal tarafından tasarlanan“mandibular eksternal fiksatör sistemi”kullanıldı. Yapılan klinik ve radyolojik muayeneler sonucunda olguların hepsinde enfekte olmayan açık kırıklar belirlendi. Deplasmansız mandibula kırığı belirlenen 6 olguda kapalı redüksiyon ve eksternal fiksatör yöntemi, 2 olguda ise belirgin deplasman nedeniyle sınırlı açık redüksiyon ve eksternal fiksatör yöntemi uygulandı. Hastalar postoperatif bakım için hospitalize edildi. Postoperatif 7. günde radyolojik muayene bulgularında kırık iyileşmesinin tüm olgularda başladığı belirlendi. Yapılan kontrollerde olguların tamamında kırık iyileşmesi 6-7 haftalarda tamamlandı ve eksternal fiksatörler uzaklaştırıldı. Bu döneme kadar 2 olguda hafif pin dibi enfeksiyonu, 3 olguda da ödem belirlendi. Ancak, bu yönde yapılan sağaltım girişimleriyle kırık iyileşme sürecinin olumsuz yönde etkilenmediği görüldü. Sonuç olarak, kedilerde karşılaşılan değişik şekil ve lokalizasyondaki mandibula kırıklarında, mandibular eksternal fiksatör sisteminin endike olduğu sağaltım yönteminin uygulanmasıyla klinik ve fonksiyonel iyileşmenin kısa sürede sağlanabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the clinical and radiological outcomes of treating multiple mandibular fractures in cats using a mandibular external fixator system were evaluated. For this purpose, eight cats of varying breeds, ages, and sexes diagnosed with mandibular fractures and presented to the Siirt University Animal Health Application and Research Hospital were included. As the osteosynthesis material, the“mandibular external fixator system”designed by Aysam Medikal was utilized. Clinical and radiographic examinations revealed non-infected open fractures in all cases. In six cases with non-displaced mandibular fractures, closed reduction combined with external fixation was performed, whereas in the remaining two cases, limited open reduction was required due to significant displacement, followed by the application of the external fixator. The animals were hospitalized for postoperative care. Radiographic evaluations on postoperative day 7 indicated the initiation of fracture healing in all cases. Follow-up examinations revealed that complete fracture healing occurred within 6 to 7 weeks in all patients, after which the fixators were removed. During this period, minor pin tract infections were observed in two cases, and localized edema was noted in three; however, these complications did not negatively affect the overall healing process when appropriately managed. In conclusion, it was determined that clinical and functional recovery can be achieved in a short period by applying the mandibular external fixator system, which is indicated for mandibular fractures of various forms and localizations encountered in cats.