Mangostin meyvesinin yapısında bulunan farklı tip ksantonların mesane kanseri hücre hatlarında hücre ölüm mekanizmaları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different types of xanthones in the structure of mangostin fruit on cell death mechanisms in bladder cancer cell lines
  1. Tez No: 954110
  2. Yazar: ESRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DALMIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mangostin (Clusiaceae bitki ailesi, Garcinia mangostana L.) tropikal bir ağaçtır. İçerdiği bileşenlerden dolayı ağacın meyvesinin besin değeri yüksektir. Bununla beraber, türde bulunan ana fitokimyasal olan ksantonlar birçok biyolojik etkiye sahiplerdir. Ksantonların farklı tiplerinin kanser üzerine etkisi birçok kanser türünde araştırılmıştır. Ancak, mesane kanseri ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu sebeple çalışmamızda, α- ve γ- mangostinin 5637 ve HT-1376 mesane kanseri hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkilerinin belirlenmesi, akabinde hücre ölüm mekanizmalarından apoptoz ve otofaji üzerindeki etkilerinin saptanması amaçlanmaktadır. Etken maddelerin hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkisi MTT yöntemi, apoptoz üzerine etkisi hem mitokondriyal membran potansiyelinin hem de kaspaz-3 ve -7 aktivitelerinin ölçümü, otofaji üzerinde etkisi ise lizozomal/otofajik vakuollerin floresans belirteçler yoluyla ölçümü ile tespit edilecektir. Böylelikle, mesane kanserinde etken maddelerin hangi mekanizma üzerinden hücre ölümüne sebep olduğu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Mangostin (Clusiaceae plant family, Garcinia mangostana L.) is a tropical tree. The nutritional value of the fruit of the tree is high due to the components it contains. However, xanthones, which are the main phytochemicals found in the species, have many biological effects (antibacterial, antifungal, antioxidant, etc.). The effects of different types of xanthones on cancer have been investigated in many cancer types. However, there is not enough information about bladder cancer. Therefore, in our study, it is aimed to determine the cytotoxic effects of α- and γ-mangostin on 5637 and HT-1376 bladder cancer cell lines, and then to determine their effects on apoptosis and autophagy, which are cell death mechanisms. The cytotoxic effect of the active substances on cell lines will be determined by the MTT method, the effect on apoptosis will be determined by the measurement of both mitochondrial membrane potential and caspase-3 and -7 activities, and the effect on autophagy will be determined by the measurement of lysosomal/autophagic vacuoles by fluorescence markers. Thus, the mechanism by which the active substances cause cell death in bladder cancer will be evaluated.