Garcinia Mangostana kullanılarak bazı eser elementlerin zenginleştirilmesi
Preconcentration of some trace elements by Garcinia Mangostana
- Tez No: 380395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN MURAT KALFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, mangosteen (Garcinia Mangostana) kabuğu doldurulmuş kolonlar kullanılarak Pb2+ ve Cd2+ iyonlarının zenginleştirilmesi ardından atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayin edilmesi için bir yöntem geliştirilmiştir. Metal iyonlarının özütlenmesini etkileyen pH, geri alma çözeltisi türü ve derişimi, akış hızı, örnek hacmi ve yabancı iyon etkisi gibi faktörler araştırıldı. Pb2+ için en uygun pH, örnek çözeltisi akış hızı ve hacmi sırasıyla, 4,0; 2 mL/min ve 25 mL olarak bulundu. Cd2+ için en uygun pH, örnek çözeltisi akış hızı ve hacmi sırasıyla, 4,0-6,0; 2 mL/min ve 25 mL olarak bulundu. Pb2+ iyonları 5 mL, 1 mol/L HCl çözeltisiyle geri alınırken, Cd2+ iyonları 5 mL, 0,5 mol/L HCl çözeltisiyle geri alındı. Belirlenen en uygun deney koşulları altında Pb2+ ve Cd2+ için gözlenebilme sınırları sırasıyla 10,1μg/L ve 11,0 μg/L olarak bulundu. Her iki tür iyon için geri alma çözeltisi hacmi 5 mL ve örnek hacmi 25 mL olduğundan zenginleştirme faktörü 5 olarak belirlendi. Doğruluk, Pb2+ için elma örneği ve Cd2+ için ıspanak örneği analiz edilerek kontrol edildi. Katkılı örnek analizlerinde bağıl hata Pb2+ ve Cd2+ için sırasıyla %4,0 ve %6,7 bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, a method was developed for the preconcentration of Pb2+ and Cd2+ ions by using columns containing mangosteen (Garcinia Mangostana) peece and then determining by atomic absorption spectrometry. Several factors affecting the extraction of the metal ions including pH, the eluent type and concentration, flow rate, sample volume, and effect of interfering ions were investigated. Optimum values of pH, flow rate and volume of sample solution were found as 4.0; 2 mL/min and 25 mL, for Pb2+. Optimum values of pH, flow rate and volume of sample solution were found as 4.0-6.0; 2 mL/min and 25 mL, for Cd2+. While Pb2+ ions were eluted with 5 mL of 1 mol/L HCl solution, Cd2+ ions were eluted with 5 mL of 0.5 mol/L HCl solution. Under the optimum experimental conditions determined, limit of detections for Pb2+ and Cd2+ were found as 10.1 μg/L and 11.0 μg/L, respectively. Because of the eluent volume is 5 mL and the sample volume is 25 mL, 5 were obtained as preconcentration factor. The accuracy was also checked by analyzing apple sample for Pb2+ and spinach sample for Cd2+. In spiked sample analyses, relative error was found 4.0% and 6.7% for Pb2+ and Cd2+, respectively.