Analyse des parcours linguistiques des étudiants migrants Francophones vivant à Istanbul
İstanbul'da yasayan Frankofon göçmen öğrencilerin dil öğrenimsüreçlerinin analizi
- Tez No: 954111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırma, İstanbul'da yaşayan Frankofon üniversite öğrencilerinin çokdilli dinamiklerini, göç ve eğitim bağlamında incelemektedir. Yapılandırılmış anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşan niteliksel bir yöntemle yürütülen çalışma, katılımcıların Türkçe, Fransızca ve ana dillerini farklı sosyal, kurumsal ve özel alanlarda nasıl kullandıklarını ortaya koymaktadır. Kültürleşme (Berry), translanguaging (García & Wei) ve eleştirel çokdillilik (Coste, Moore, Zarate) gibi kuramsal çerçevelerden yararlanarak, öğrencilerin dilsel stratejilerini, sosyodilsel temsillerini ve kimliksel dönüşümlerini analiz etmektedir. Elde edilen bulgular, işlevsel bir dil ayrıştırması, sık görülen kod değişimleri ve toplumsal gerekliliklere dayalı pragmatik bir uyum stratejisini ortaya koymaktadır. Türkçe, kamusal alanlarda zorunlu bir dil olarak görülürken; Fransızca ve ana diller, özellikle özel yaşamda duygusal ve kimliksel bir rol üstlenmektedir. Öğrenciler Türkçe öğrenmeye güçlü bir isteklendirme duysalar da, pedagojik ve kurumsal engeller öğrenme süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Bu durum, çokdilli profillere uygun eğitimsel yapıların eksikliğini de gözler önüne sermektedir. Araştırma, öğrencilerin dilsel sermayelerini uyum sürecinde bir kaynak olarak değerlendirmekte ve dilsel repertuarların tanınmasına dayalı kapsayıcı bir eğitim yaklaşımını savunmaktadır. Dil politikaları, üniversiteler, öğretmenler ve göçmen topluluklar için somut öneriler sunan bu çalışma, deneye dayalı temelli ve eleştirel bir analiz aracılığıyla hareketlilik bağlamında çokdillilik üzerine güncel düşünceye katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the plurilingual dynamics of francophone university students in Istanbul within a migratory and educational context. Using a qualitative methodology combining structured questionnaires and semi-structured interviews, the study highlights the differentiated use of Turkish, French, and heritage languages across social, institutional, and private spheres. Drawing on theoretical frameworks of acculturation (Berry), translanguaging (García & Wei), and critical plurilingualism (Coste, Moore, Zarate), it analyses the students' linguistic strategies, sociolinguistic representations, and identity trajectories. The findings reveal a functional distribution of languages, frequent code-switching, and pragmatic adaptation to societal demands. Turkish is perceived as a language of public necessity, while French and heritage languages play affective and identity-building roles, particularly in domestic settings. Although students express strong motivation to learn Turkish, institutional and pedagogical barriers remain, highlighting a lack of tailored support for plurilingual learners. This study also emphasises the importance of students' linguistic capital as a resource for integration and advocates for an inclusive educational approach based on recognising diverse language repertoires. It concludes with concrete recommendations for language policies, academic institutions, teachers, and migrant communities. Through its empirical grounding and critical analytical framework, the research contributes to current discussions on the challenges of multilingualism in the context of academic mobility.