A Modelling study for the social security system in Turkey
Türk sosyal güvenlik sistemi üzerine bir modelleme çalışması
  1. Tez No: 95413
  2. Yazar: ERKUT KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS, DOÇ. DR. İRİNİ DİMİTRİYADİS, DOÇ. DR. DENİZ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET TÜRK SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ ÜZERİNE BİR MODELLEME ÇALIŞMASI Bu çalışma, 4447 sayılı kanunla kabul edilen sosyal güvenlik reformu sonrasında, Türk sosyal güvenlik sisteminin finansal açıdan sürdürülebilirliğini ve sistemi etkileyen temel parametreleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Türle sosyal güvenlik sisteminin en büyük dilimini oluşturan 506 sayılı kanun kapsamındaki SSK sigortalılarının içinde yer aldığı mevcut PAYG tipi emeklilik planı, mühendislik ekonomisi yöntemleri uyarınca işleyen deterministik bir model ile 'incelenmiştir. Model, sistem parametrelerinin farklı seviyeleri ve olası farklı senaryolar için çalıştırılarak, 2000 - 2050 ve 2000 - 2120 dönemleri için öngörülen yıllık nakit akışlarının Net Şimdiki Değerleri (NŞJR) cinsinden sonuçlar elde edilmiştir. Model, 4447 sayılı kanun ile birlikte gelen emeklilik koşullan ve maaş hesap yöntemlerini içermektedir. Sistemi oluşturan turn kesimler üzerinden yapılan projeksiyonların yanısıra, yeni koşulların sürdürülebilirliği, geçmişten gelen yükümlülükleri olmayan bir sistemin sıfirdan başlatılması varsayımı altında test edilmektedir. Geliştirilen model tarafından gerekli görülen reel getiri düzeylerini sağlayabilecek portföy kompozisyonları, Türkiye pazarında yer alan dört farklı yatırım aracı ve geçmiş 1 1 yıllık veri üzerinden Markowitz modeli kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A MODELLING STUDY FOR THE SOCIAL SECURITY SYSTEM IN TURKEY The purpose of the study is to identify the critical parameters and to investigate the sustainabifity of the social security system in Turkey considering the recently introduced social security reform, Act No. 4447. The current PAYG type pension plan accommodating SSK insureds covered by Act No. 506 which constitutes the major segment of the entire social security system in Turkey, is investigated with a deterministic model that operates with basic engineering economics methods. The model is run for different system parameters and for different scenarios while the model results are generated in terms of the Net Present Value (NPV) of yearly cash flows projected for the period 2000 to 2050 and 2000 to 2120. Retirement eligibility regulations and pension calculations arising from Act No. 4447 are utilised in the model. In addition to the projections made for the total system, the sustainability of the newly introduced regulations is tested by assuming a newly initiated system with no previous liabilities. Possible portfolio compositions that can produce the real returns required by the developed model are investigated. Different portfolios are generated by using the Markowitz model based on past 11 year performance of four financial instruments in Turkey.