Spor işletmelerinde iş yükü fazlalığı algısının örgütsel sinizm düzeyine etkisi
The impact of percieved work overload on organizational cynicism in sports enterprises
  1. Tez No: 954127
  2. Yazar: RIZA TUĞHAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ANIL SAYİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, spor işletmelerinde çalışanların algıladıkları iş yükü düzeylerinin örgütsel sinizm düzeylerine olan etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, algılanan iş yükünün genel örgütsel sinizm üzerindeki etkisinin yanı sıra, örgütsel sinizmin alt boyutları olan bilişsel, duygusal ve davranışsal sinizm üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Ayrıca, demografik değişkenlerle algılanan iş yükü ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkiler de araştırılmıştır. Çalışmada, algılanan iş yükünün örgütsel sinizm düzeyleri üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Bunun yanı sıra, demografik değişkenlerle iş yükü ve örgütsel sinizm algıları arasındaki ilişkileri incelemek üzere Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizleri uygulanmıştır. Sonuçlar, iş yükü algısının genel örgütsel sinizm ve tüm alt boyutları üzerinde yüksek düzeyde bir etkiye sahip olduğunu, bu etkilerin büyüklüklerinin ise birbirine oldukça yakın olduğunu ortaya koymuştur. Örgütsel sinizmin alt boyutları arasında, algılanan iş yükü en güçlü şekilde davranışsal sinizmi etkilemekte; bunu sırasıyla duygusal sinizm ve bilişsel sinizm izlemektedir. Sonuç olarak, davranışsal, duygusal ve bilişsel örgütsel sinizm, iş yükü algısından etkilenme düzeyleri bakımından genel örgütsel sinizm ile aynı yönde ve benzer düzeyde uyum göstermektedir. Demografik faktörlerle olan ilişkilere bakıldığında; cinsiyet ya da medeni durum ile iş yükü veya örgütsel sinizm algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak yaş, eğitim durumu, mevcut örgütteki görev süresi ve toplam mesleki deneyim ile hem algılanan iş yükü hem de örgütsel sinizm ve onun alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Örgütsel sinizmin alt boyutlarının, iş yükü algısından etkilenme düzeyleri ya da demografik değişkenlerle ilişkileri bakımından birbirlerinden anlamlı ölçüde farklılaşmadığı gözlemlenmiş olup, bu durum çalışmanın temel bulgularından biri olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak elde edilen bulgulara dayanarak, spor işletmelerinde algılanan iş yükünün örgütsel sinizm üzerindeki etkisinin hem çalışanların sinizm düzeylerinin yönetiminde hem de bu konuyla ilgili gelecekte yapılacak akademik araştırmalarda dikkatle ele alınması gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca yaş, eğitim seviyesi ve görev süresi gibi demografik özellikler, hem iş yükü ve örgütsel sinizm algılarının yönetilmesine yönelik örgütsel uygulamalarda hem de bu konulara odaklanan akademik çalışmalarda dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the impact of the perceived work overload levels of employees working in sports enterprises on their organizational cynicism levels. Within the scope of the research, in addition to the effect of perceived workload on general organizational cynicism, the effect of perceived workload on cognitive, emotional and behavioral cynicism, which are sub-dimensions of organizational cynicism, was also examined. Additionally, the relationships between demographic variables and both perceived work overload and organizational cynicism were also examined. In the study, linear regression analyses were conducted to measure the impact of perceived work overload on organizational cynicism levels. Moreover, Independent Samples t-tests and One-Way ANOVA analyses were performed to examine the relationships between demographic variables and the perceptions of work overload and organizational cynicism. The results revealed that the perception of work overload has a high-level effect on general organizational cynicism and all of its sub-dimensions, with the effect sizes being relatively close to each other. Among the sub-dimensions of organizational cynicism, perceived work overload most strongly affects behavioral cynicism, followed by affective cynicism and then cognitive cynicism. Ultimately, behavioral, affective, and cognitive organizational cynicism align in the same direction and at a similar level with general organizational cynicism in terms of the extent to which they are influenced by the perception of work overload. Regarding the relationships with demographic factors, no significant relationship was found between gender or marital status and perceptions of work overload or organizational cynicism. However, significant relationships were detected between age, educational background, tenure at the current organization, and total professional experience, and both perceived work overload and organizational cynicism, including all its sub-dimensions. It was observed that the sub-dimensions of organizational cynicism did not significantly differ from each other in terms of their levels of influence by work overload perception or their relationships with demographic variables, which stands out as one of the key findings of the study. In conclusion, based on the findings obtained, it is determined that in sports enterprises, the impact of perceived work overload on organizational cynicism must be carefully considered in both managing employees' cynicism levels and in future academic research on the subject. Additionally, demographic characteristics such as age, education level, and tenure should be taken into account in both organizational practices related to managing perceptions of organizational cynicism and work overload and in academic studies addressing these issues.