Turistik otellerde konaklayan yabancı turistlerin animasyon faaliyetlerinden beklentileri ve memnuniyetlerinin değerlendirmesi
Foregin tourists staying in tourist hotels animation expectations and satisfaction evaluation of activites
- Tez No: 253290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yakın zamanda teknolojinin ve endüstrinin gelişmesi, insanların çalışma zamanını ve yükü azaltmış, onlara daha çok boş zaman ve tatil fırsatı sağlamıştır. Gelişen teknolojik yaşam sayesinde çok uzak yerler bile çok yakınlaşmıştır. Bu yakınlaşma değişik kültürlerin birbirleri ile kaynaşmasını sağlamıştır. Kitle turizmin arttığı son zamanlarda işletmelerde kendi aralarında kendi içlerinde gelen turistleri daha çok nasıl memnun edebiliriz? Onları otelde daha çok nasıl tutarız gibi projeler geliştirmeye başlamışlardır. Bu projeler kapsamında animasyon ve eğlence departmanının önemi daha çok ortaya çıkmıştır. Literatüre baktığımız da gelen turistlerin memnuniyetleri ilgili yapılan çalışmaların az olduğunu hatta hiç olmadığını görmekteyiz.Bu çalışmanın araştırma problemi, ülkemize gelen yabancı turistlerin animasyondan beklentileri ve memnuniyet düzeylerini belirlemek olarak ifade edilebilir. Bir turizm işletmesinin gelen turisti memnun etmek için animasyon ve eğlence departmanında nasıl yenilikler yapabilecekleri dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür:1-Eğlence ve animasyon departmanında yapılan showların ve etkinliklerin turistler üzerinde ki memnuniyet etkisi nasıldır?2-Gelen turistler animasyonun show programlarında ki dekor, kıyafet, çeşitlilik ve müzik gibi etmenlerden memnun mudurlar?Bu sorulara cevap ararken literatürde yapılmış olan konuya yakın çalışmalardan yardım alınmıştır. Bu çalışmada Likert Anket Ölçeği uygulanmış, Anova ve T testi ile analiz yapılmıştır. Analizlerde Anova ve T Testinin uygulanış amacı, memnuniyet düzeyleri ve değişkenler arası anlam farklılığını ortaya çıkarmaktır.Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda, turistik işletmelerin turistleri memnun edip etmedikleri, animasyonun işletmeye gelen turisti ne kadar memnun ettiği önemi ortaya çıkmaktadır. Ülkelere, yaşa ve eğitim durumlarına göre turistlerin memnuniyet düzeyi farklılaşma göstermektedir.Yapılan çalışma ile Türkiye ye gelen turistlerin animasyondan memnun kaldıkları ve memnuniyet düzeylerinin üst seviyede olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Türkiye de animasyon gerçekten ilerlemiş ve her ülkeye hitap edebilen bir eğlence sektörü haline gelmiştir. Yapılan showların çeşitliliği, oyunların fazla olması gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.Sonuçlara bağlı olarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology and industry in the near future, people load and reduced working time, gives them more leisure time and holidays were. Even very remote locations thanks to the technological development of life has become very close. This convergence has enabled different cultures to merge with each other. Mass tourism has increased recently in the business among themselves in their internal incoming tourists can appreciate more how? More like how we keep them at the hotel have started to develop the project. These projects covered the importance of animation and entertainment department has more emerge. We also look at the literature of the work related to the satisfaction of tourists ever see and even less that is.Research problem of this study, the country of foreign tourists coming to our expectations and satisfaction levels to determine the animation can be expressed as. Of a tourism business to satisfy the tourists of how innovation can do animation and entertainment department are taken into account. In this context, the objectives of this study can be expressed as follows:1 - Music and animation department at the show and activities for tourists on how that satisfaction is affected?2 - Inbound tourists show of animation programs that decoration, clothes, are you satisfied with factors such as variety and music?In the search for answers to this question in the literature for studies that help was close to the topic. Likert Scale Questionnaire was applied in this study, were analyzed by Anova and T test. Anova and t test for analysis of the purpose of implementation, satisfaction levels and the variables to uncover the differences between the means.In this context, as a result of the studies, tourism businesses and tourists do not appreciate, the animation business, how much you appreciate the importance of incoming tourists occurs. Countries, according to age and education level of satisfaction of tourists of different shows. Configuration of tourists coming to Turkey to study animation and satisfied with their level of satisfaction that results in higher levels to occur. And Turkey also advanced animation really an entertainment industry that can address the country has become. Configuration of the variety show, games attract more incoming tourists. So, depending on the various proposals have been developed.