Bankacılık sektöründe örgütsel adaletin iş tatminine etkisi
The effect of organizational justice on job satisfaction in the banking sector
  1. Tez No: 954126
  2. Yazar: BEGÜM PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ANIL SAYİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı bankacılık sektöründe, örgütsel adalet algısının alt boyutları ile iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında demografik faktörler ile iş tatmini ilişkisi de incelenmiştir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış olup iş tatmini ve örgütsel adalet algıları tutum ölçekleri ile ölçülmüştür. Türkiye'de bankacılık sektöründe çalışan kişilerden veri toplanmıştır. Yapılan geçerlilik ve güvenilirlilik analizleri sonucu ölçeklerin güçlü geçerlilik ve güvenilirlik seviyelerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Örgütsel adaletin iş tatmini üzerindeki etkisinin ölçülmesi için yapılan regresyon analizi sonucunda örgütsel adaletin alt boyutlarından etkileşimsel ve dağıtımsal adaletin, iş tatmini üzerinde güçlü seviyede etkiye sahip olduğu, işlemsel adalet boyutunun ise iş tatminini etkilemediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bankacılık sektöründe, yöneticileri ile kurulan beşeri ilişkilerin, yöneticilerin kendilerine bağlı olan çalışanlara karşı gösterdikleri davranışlardaki nezaket, saygı, duyarlılık, içtenlik ve samimiyet düzeyinin iş tatminini güçlü şekilde etkilediği, ilave olarak işyükü ve sorumlulukların adil dağıtımının ücret-ödüllendirme politikalarının iş tatmini üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenler ile iş tatmini ilişkisi incelendiği zaman cinsiyet ve mevcut bankadaki ve toplam kıdem değişkenleri ile ile iş tatmini arasında ilişki tespit edilememiştir. Bununla beraber medeni durum, yaş, gelir düzeyi ve çalışılan banka türü ile iş tatmini arasında ilişki tespit edilmiş olup bankacılık sektöründe iş tatminini geliştirmek için iş yapılacak çalışmalarda ve bu alanda gerçekleştirilecek araştırmalarda demografik değişkenlerin ve örgütsel adalet algısının detaylı olarak dikkate alınması gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of perceived organisational justice sub-dimensions on job satisfaction in the banking sector and explores the relationship between demographic factors and job satisfaction. A survey method was used, measuring job satisfaction and organisational justice through attitude scales. Data was collected from banking sector employees in Turkey. Validity and reliability analyses confirmed strong scale validity and reliability. Data was analysed using the Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA, and regression analysis. The regression analysis conducted to measure the effect of organisational justice on job satisfaction revealed that among its sub-dimensions, interactive and distributive justice have a strong impact on job satisfaction, whereas procedural justice does not. In the banking sector, human relations between managers and employees, including the level of courtesy, respect, sensitivity, sincerity, and authenticity demonstrated by managers, significantly influence job satisfaction. Additionally, the fair distribution of workload and responsibilities, along with remuneration policies, has a strong effect on job satisfaction. When examining the relationship between demographic variables and job satisfaction, no correlation was found between gender, tenure at the current bank, and total tenure. However, marital status, age, income level, and the type of bank worked at were found to be significantly related to job satisfaction. Therefore, in order to improve job satisfaction in the banking sector, future studies and research should carefully consider demographic variables and perceptions of organisational justice in detail.