Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde mesleki hayatın özel hayata saygı hakkı kapsamında korunması
The protection of professional life within the scope of the right to respect for private life under the European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 954132
  2. Yazar: MEHMET KAĞAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1990'lı yıllardan itibaren verdiği kararlarla mesleki faaliyetleri özel hayata saygı hakkının kapsamı içerisinde değerlendirmeye başlamıştır. Bu gelişme, Mahkemenin özel hayat kavramını yorumlama biçiminde yaşanan geniş çaplı değişimin bir uzantısıdır. Bu değişim sonucunda kişiliğin serbestçe geliştirilmesi hakkı, özel hayata saygı hakkının unsurlarından biri haline gelmiştir. Kişiliğin sosyal bir yönünün olduğunun kabul edilmesiyle de bireylerin başkalarıyla ilişki kurma imkanı güvence altına alınmıştır. Mesleki hayat ile özel hayat arasındaki ilişki, özel hayata saygı hakkının bu sosyal yönüne dayandırılmaktadır. Bu çerçevede Mahkeme, bir mesleki tedbirin iki durumda özel hayata saygı hakkına müdahale teşkil edebileceği düşüncesindedir. İlk durum, ilgili tedbirin gerekçesinin özel hayata ilişkin bir unsura dayanmasıdır. İkinci durum ise söz konusu tedbirin sonuçları itibarıyla özel hayat üzerinde olumsuz etki doğurmasıdır. Çalışma, bu iki ölçüt aracılığıyla güvence altına alınan mesleki hayat alanını özel hayata saygı hakkının genel çerçevesi ve içtihatlar üzerinden ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s, The European Court of Human Rights has begun to evaluate professional activities within the scope of the right to respect for private life. This development is an extension of the Court's broader shift in interpreting the concept of private life. As a result of this change, the right to personal development has become one of the elements of the right to respect for private life. Furthermore, the acknowledgment of the social aspect of personality has secured the opportunity for individuals to form relationships with others. The connection between professional and private life relies on this social dimension of the right to respect for private life. In this context, the Court considers that an employment-related measure may interfere with the right to respect for private life in two situations. The first case is when the impugned measure is based on elements relating to private life. Whereas the second case concerns measures that have an adverse effect on private life. This study aims to present the scope of professional life safeguarded by these two criteria within the general framework of the right to respect for private life and relevant jurisprudence.