Yeni dünyanın ekonomi politiğine Cibuti üzerinden bir bakış
A look at the political economy of the new world through Djibouti
- Tez No: 954133
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmanın önemini üç farklı başlık altında sıralayabiliriz, bunlar: 1) Cibuti yeni dünya düzeninin ve gelişmiş ülkelerin Afrika üzerindeki tasarruflarını anlamamız için önemli bir inceleme konusudur. 2) Ekonomi politik bağlamda yürüteceğimiz çalışmamız bölgedeki yatırımlara bağlı Cibuti'nin dönüşen stratejik önemini anlamamız bakımından önemlidir. 3) 11 Eylül 2001'den beri içerisinde bulunduğumuz güvenlik devleti anlayışı bir kıtanın güvenliğinin belli bir coğrafi konum üzerinden tesisi açısından bir dönüşüm mü geçirmektedir şeklindeki soruya cevap bulmak çalışmamızı yeni dünya düzenini anlamamız açısında önemli bir yere yerleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
We can list the importance of the study under three different headings, these are: 1) Djibouti is an important subject of study for us to understand the new world order and the savings of developed countries on Africa. 2) Our study in the context of political economy is important in terms of understanding the transforming strategic importance of Djibouti due to investments in the region. 3) Finding an answer to the question of whether the security state understanding we have been in since September 11, 2001 is undergoing a transformation in terms of establishing the security of a continent over a certain geographical location places our study in an important place in terms of understanding the new world order.