Türk ve Fransız hukukunda isticvap ve tarafların dinlenmesi
The interrogation in the Turkish and French civil procedure
- Tez No: 217246
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVHİS DEREN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Medenî usûl, sonunda verilecek hükümle sona erer. Bu hükmün verilebilmesi içintahkikatın tamamlanmış olması ve dâvanın hüküm verilebilecek kadar aydınlanmış olmasıgerekmektedir.Medenî usûlde hâkim, iki kişi arasındaki ihtilâfı çözmeye çalışmaktadır. İhtilâf dâvanıntarafları arasında gerçekleştiği için, hâkimin dâvayı aydınlatma noktasında taraflardanyeterince yararlanması gerekmektedir.Bu çalışmada da, bu amaca hizmet eden iki kurum, isticvap ve tarafların dinlenmesiincelenmiştir. Tez, giriş ve sonuç bölümü hariç üç bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm, Medenî Usûl Hukuku'nun amacına ayrılmıştır. İkinci bölümde ?isticvap?incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise ?tarafların dinlenmesi? kurumundan detaylı olarakbahsedilmiştir.Çalışma sırasında konuyla ilgili doktrinde ileri sürülmüş görüşlerden istifade edilmişayrıca kurumların uygulamada nasıl yorumlandığının daha iyi anlaşılabilmesi için Yargıtaykararlarından da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The civil procedure ends by a judgement. The investigation must be completed andenlightened enough to be able to make this judgement.The judge in civil procedure attempts to resolve a case that realised between two parts.The judge must benefit from these parts because the case realised between these parts.In this study, we analaysed two very importants subjects : Interrogation andComparution of the parts. ?The interrogation and The Comparution Of The Parts In TheTurkish and French Civil Procedure? consists of an introduction part, followed by threeseparate body parts and a conclusion.First part of thesis is allowed to the analyse the aim of the Civil Procedure. In the secondpart of the thesis is explained to the interrogation. Lastly in the third part, explained thecomparution of the parts.The thesis includes Turkish Supreme Court?s decision about the interrogation and thecomparution of the parts and the doctrin?s opinions.