Benzer insani gelişme indeksine sahip ülkelerdeki iş kazası olaylarının meydana gelmesinde ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin etkisi
The impact of countries' levels of development on the occurrence of occupational accidents in nations with similar human development index scores
- Tez No: 954173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUTHAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde iş hayatında görülen en önemli problemlerin başında iş kazası gelmekte, mesleki kayıp, travma, yaralanma hatta ölüme varan sonuçlarla karşılaşılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği işçi, işveren, iş yeri sahası, yasal düzenleme, ekonomik ve sosyal etkenler vb birçok faktörden etkilenmekte, çeşitli çalışmalar ve incelemelerden elde edilen istatistikler genellikle ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arttıkça işçilerin iş kazalarına yakalanma oranlarının azaldığı hususuna işaret etmektedir. Gelişmiş ülkelerde iş kazası oranlarının diğer ülkelere göre daha düşük olduğu istatistiksel olarak bilinen bir gerçektir. Araştırmamızın temeli ise bu fikirden yola çıkılarak 'Benzer gelişmişlik düzeyine sahip ülkelerde görülen iş kazası oranlarında bu ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin etkisi nedir?" sorusuna dayandırılmıştır. Birleşmiş Milletler'in her sene yayımladığı İnsani Gelişme Raporlarında üye tüm ülkelerin İnsani Gelişme İndekslerini düzenli olarak gösterilmektedir. 2021 yılına ait verilere bakıldığında ise 'Çok Yüksek İnsani Gelişme' ye sahip ülkeler arasında 48. Sırada Türkiye'nin yer aldığı görülmektedir. Aynı insani gelişme grubunda yer alan Litvanya, Portekiz, Letonya, Slovakya, Macaristan, Arjantin, Rusya, Romanya, Belarus, Türkiye'ye yakın İnsani Gelişme İndeksi'ne sahip ülkeler olarak incelememize dahil edilmiştir. Genel olarak ülkelerin gelişmişlik düzey göstergelerinde istihdam, eğitim, sağlık, tarım, sanayi vb kavramlara dayalı veriler dikkate alınmaktadır. Yaptığımız bu araştırmada söz konusu ülkelerin gelişmişlik düzeyi göstergesi olarak İnsani Gelişim İndeksi (HDI) çıkış noktası kabul edilmiş, Kişi Başına Düşen GSYİH, İstihdam Oranı ve ülkelerin çeşitli kıstaslar altında topladığı iş kazası verileri analizimizde dikkate alınmıştır. Mevcut verilerle beraber Panel Veri Analizi yöntemi çalışılmış, gelişmişlik düzeyi benzer ülkelerdeki iş kazası verileri ile gelişmişlik düzeyi göstergeleri arasındaki ilişkinin anlamlılığı, yönü ve düzeyi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Veri seti bakımından Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO, İnternational Labor Organization), Dünya Bankası (World Bank) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP,United Nations Development Programme) verilerinin 2002-2021 dönemi içerisinde kullanılması tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary Professional environments, occupational accidents represent one of the most critical issues, often leading to significant Professional losses, psychological trauma, physical injuries and in some cases, fatalities. Occupational health and safety are influenced by numerous factors, including workers, employers, workplace conditions, legal regulations and economic and social Dynamics. Statistics derived from various studies and investigations generally indicate that as contries reach higher levels of development, the incidence of workplace accidents among workers tends to decrease. It is a statistically well-established fact that the rate of occupational accidents in developed countries is lower compared to other nations. The foundation of our research is based on thşs premise, focusing on the question:“What is the impact of development levels on occupational accident rates in countries with similar levels of development?”. The Human Development Reports published annually by the United Nations regularly present the Human Development Index (HDI) of all member countries. According to the data from 2021, Turkey ranked 48th among the countries classified as having 'very high human development'. Countries such as Lithuania, Portugal, Latvia, Slovakia, Hungary, Argentina, Russia, Romania, and Belarus -classified within the same human development group-have been included in our analysis due to their Human Development İndex scores being close to that of the Turkey. In general, indicators of countries' levels of development are based on data related to employment, education, health, agriculture, industry, and similar sectors. In this study, the Human Development İndex (HDI) has been adopted as the primary indicator of the development level of the selected countries. Additionally, data such as per capita GDP, employment rates, and workplace accident statistics collected under various national criteria have been taken into consideration in our analysis. Using available data, the Panel Data Analysis method was employed. The study aimed to reveal the significance, direction, and magnitude of the relationship between occupational accident statistics and development indicators-such as per capita GDP and employment rates- in countries with similar levels of development. In terms of the dataset, data from the İnternational Labor Organization (ILO), World Bank and United Nations Development Programme (UNDP) were preferred fort he period between 2002 and 2021.