Soğutma çevrimi kullanılarak sert kabuklu meyve kurutma ünitesinin tasarımı ve performans analizi
Design and performance analysis of a hard-shelled fruit drying unit using a cooling cycle
- Tez No: 954182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, iklim değişikliğinin tarımsal üretim üzerindeki olumsuz etkileri dikkate alınarak, geleneksel fındık kurutma yöntemlerinin yerine geçebilecek modern, kontrollü ve enerji verimli bir kurutma sistemi tasarlanmıştır. Son yıllarda artan sıcaklık dalgalanmaları, ani yağışlar ve yüksek nem oranları, açık alanda güneşle kurutma yöntemlerini yetersiz kılmış; bu durum, daha hızlı ve hijyenik çözümlere olan ihtiyacı ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, 1 ton fındığı sekiz saat içinde istenen kuruluk seviyesine indirebilecek soğutma çevrimli bir kurutma sistemi geliştirilmiştir. Sistem bileşenleri, termodinamik hesaplamalar temel alınarak belirlenmiş; ısıl yük, hava debisi ve kurutma sıcaklığı gibi parametreler enerji verimliliği gözetilerek optimize edilmiştir. Sistem performansının teorik ve görsel olarak değerlendirilmesi amacıyla ANSYS öğrenci sürümü yazılımı ile numerik analizler yapılmış; bu sayede kurutma ünitesindeki sıcaklık dağılımları modellenerek homojen kurutma sağlayacak koşullar tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kurutma sürecinin yalnızca enerji tasarrufu açısından değil, aynı zamanda ürün kalitesinin korunması bakımından da optimize edilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu kapsamda, geliştirilen sistemle iklim değişikliğine uyum sağlayan, sürdürülebilir ve yüksek kaliteli fındık kurutma süreçlerinin oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a modern, controlled, and energy-efficient drying system was designed to replace traditional hazelnut drying methods, taking into account the adverse effects of climate change on agricultural production. In recent years, increasing temperature fluctuations, sudden rainfall, and irregular humidity levels have rendered open-air sun drying methods inadequate in terms of both duration and product quality, highlighting the need for faster and more hygienic alternatives. Accordingly, a cooling-cycle-based drying system capable of reducing the moisture content of one ton of hazelnuts to the desired level within eight hours was developed. The system components were selected based on thermodynamic calculations, and parameters such as thermal load, air flow rate, and drying temperature were optimized with a focus on energy efficiency. To evaluate the system's performance both theoretically and visually, numerical analysis was conducted using ANSYS student version software, allowing for the modeling of temperature distribution within the drying unit and identification of conditions that ensure uniform drying. The results demonstrated that the drying process should be optimized not only in terms of energy consumption but also to preserve the quality of the dried product. In this context, the developed system is intended to establish sustainable, high-quality hazelnut drying processes that are adaptable to the challenges posed by climate change.