Kadınların yerel siyasette temsillerinin kadın muhtarlar üzerinden incelenmesi
Examining the representation of women in local politics through female neighborhood representative
  1. Tez No: 954183
  2. Yazar: ZİŞAN HURMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA HİLMİYE BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yerel yönetimlerde kadınların temsilini ve kadın muhtarların yerel yönetim süreçlerindeki deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Türk kamu yönetiminin tarihsel gelişimi, merkeziyetçilik ve yerinden yönetim ilkeleri çerçevesinde teorik temelleri ele alınmıştır. Türkiye'deki yerel yönetim birimlerinin yapısı, görevleri ve tarihsel evrimi incelenmiştir. Kadınların kamu yönetiminde üstlendiği roller, siyasal hayata katılım süreçleri ve karşılaştıkları toplumsal engeller ele alınmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında, Tekirdağ ilinde görev yapan kadın muhtarlarla yarı yapılandırılmış sorular ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmada, kadın muhtarların görev süreçlerinde karşılaştıkları sorunlar, toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık deneyimleri, hizmet sunumundaki etkinlikleri ve yerel siyasetteki rolleri analiz edilmiştir. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiş ve temalar hâlinde ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, kadın muhtarların önemli oranda toplumsal cinsiyet temelli önyargılarla mücadele ettiklerini; ancak buna rağmen mahalle düzeyinde güçlü iletişim ağları kurarak vatandaşla etkin ilişki kurabildiklerini göstermektedir. Ayrıca kadın muhtarların, yerel hizmet sunumunda daha katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı benimsedikleri saptanmıştır. Araştırma, kadınların yerel siyasette daha görünür hâle gelmesi için destekleyici politikaların geliştirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda çalışma, kamu yönetiminde toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında önemli bir katkı sunmakta; aynı zamanda kadın muhtarların deneyimlerinin görünür kılınmasına aracılık etmektedir. Elde edilen veriler ışığında, kadınların yerel yönetimlerde daha fazla temsil edilmeleri için yapısal ve kültürel dönüşümlerin gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the representation of women in local governments in Turkey and the experiences of women mukhtars in local government processes. Within the scope of the research, the historical development of Turkish public administration and its theoretical foundations within the framework of the principles of centralization and decentralization were discussed. The structure, duties and historical evolution of local government units in Turkey were examined. The roles of women in public administration, their participation in political life and the social obstacles they face are discussed. In the application part of the research, in-depth interviews were conducted with semi-structured questions with female mukhtars working in Tekirdağ province. In this study, which was conducted using qualitative research methods, the problems encountered by women mukhtars during their duties, their experiences of gender-based discrimination, their effectiveness in service delivery and their roles in local politics were analyzed. The data obtained from the interviews were evaluated and addressed in themes. The findings show that female mukhtars struggle with gender-based prejudices to a significant extent; however, they are still able to establish effective relationships with citizens by establishing strong communication networks at the neighborhood level. It was also determined that women mukhtars adopted a more participatory and inclusive management approach in the provision of local services. The research emphasizes the need to develop supportive policies for women to become more visible in local politics. In this context, the study makes an important contribution to gender equality in public administration; it also mediates the visibility of the experiences of women mukhtars. In the light of the data obtained, it has been seen that structural and cultural transformations are required for women to be represented more in local governments.