Siyasi partilerde kadın temsili: Engeller, fırsatlar ve toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifi
Women's representation in political parties: Barriers, opportunities and gender equality perspective
  1. Tez No: 954181
  2. Yazar: ŞEYMA ÇORBACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kadınlar, tarih boyunca ataerkil toplum yapısının şekillendirdiği geleneksel rollerin sınırları içinde yaşamaya zorlanmış, bu durum onların siyasal, ekonomik ve toplumsal yaşamda ikincil konumda kalmalarına neden olmuştur. Uzun yıllar boyunca süregelen bu eşitsizlikler, kadınların birey olarak haklarını kazanmak için çeşitli alanlarda mücadele etmelerini beraberinde getirmiştir. Özellikle siyasal hakların elde edilmesi, kadınların toplumsal yaşamda görünürlük kazanmalarının ve eşit yurttaşlar olarak tanınmalarının temel adımı olmuştur. Ancak kazanılmış yasal haklara rağmen, kadınların siyasal yaşamdaki temsili halen sayısal ve niteliksel açıdan sınırlı kalmaktadır. Temsildeki bu dengesizlik, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin siyasal alandaki yansıması olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, kadınların siyasal temsili konusu yalnızca bir demokrasi meselesi olarak değil, aynı zamanda toplumsal cinsiyet adaletinin gerçekleşmesi açısından da ele alınması gereken çok boyutlu bir sorundur. Kadınların karar alma mekanizmalarındaki yetersiz temsili, sadece bireysel eşitliğin değil, toplumun genelinde cinsiyet temelli adaletin sağlanamamasına da yol açmaktadır. Bu durum, kadının siyasal hayattaki yerini inceleyen kuramsal yaklaşımların ve tarihsel gelişimin anlaşılmasını gerekli kılmaktadır. Toplumsal cinsiyet rolleri, siyasal temsili doğrudan etkileyen bir değişken olarak ön plana çıkarken, kadınların siyasetle kurduğu ilişkinin bireysel tercihlerden ziyade, kültürel ve yapısal koşullarla şekillendiği görülmektedir. Bu nedenle, kadınların siyasal temsiline ilişkin tartışmalar yalnızca hukuki kazanımlarla sınırlı kalmamalı, bu kazanımların uygulanabilirliği, etkililiği ve sürdürülebilirliği de göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Bu çalışmada, kadınların siyasal temsil süreci kuramsal çerçevede ele alınmakta; toplumsal cinsiyet perspektifiyle birlikte siyasal yapılar, kadın hareketleri, ulusal ve uluslararası girişimler incelenerek çok katmanlı bir analiz sunulmaktadır. Kadınların siyasal temsiline yönelik engellerin yanı sıra, bu engelleri aşmaya yönelik fırsatlar ve destek mekanizmaları değerlendirilmektedir. Aynı zamanda Türkiye örneğinde kadınların siyasal yaşamdaki tarihsel dönüşümüne odaklanılarak mevcut duruma ilişkin bir çözümleme yapılmaktadır. Bu doğrultuda çalışma, kadınların siyasal partilerde ve genel olarak karar alma süreçlerinde eşit ve etkin biçimde yer almalarının, toplumsal değişim ve demokratikleşme açısından taşıdığı önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have been forced to live within the boundaries of traditional roles shaped by the patriarchal social structure, which has caused them to remain in a subordinate position in political, economic and social life. These long-standing inequalities have led women to struggle in various fields to gain their rights as individuals. In particular, the acquisition of political rights has been the fundamental step for women to gain visibility in social life and to be recognised as equal citizens. However, despite the legal rights gained, women's representation in political life is still numerically and qualitatively limited. This imbalance in representation is considered as a reflection of gender inequality in the political sphere. In this context, the issue of women's political representation is a multidimensional problem that needs to be addressed not only as a matter of democracy but also in terms of the realisation of gender justice. The inadequate representation of women in decision-making mechanisms leads not only to individual equality but also to the failure to achieve gender-based justice in society at large. This situation necessitates an understanding of the theoretical approaches and historical development analysing women's place in political life. While gender roles stand out as a variable that directly affects political representation, it is seen that women's relationship with politics is shaped by cultural and structural conditions rather than individual preferences. Therefore, discussions on women's political representation should not only be limited to legal gains, but should also be evaluated by considering the applicability, effectiveness and sustainability of these gains. In this study, the process of women's political representation is examined in a theoretical framework and a multi-layered analysis is presented by analysing political structures, women's movements, national and international initiatives with a gender perspective. In addition to the obstacles to women's political representation, opportunities and support mechanisms to overcome these obstacles are evaluated. At the same time, an analysis of the current situation is made by focusing on the historical transformation of women in political life in the case of Turkey. In this respect, the study emphasises the importance of women's equal and effective participation in political parties and decision-making processes in general in terms of social change and democratisation.