Ortaokul öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between secondary school teachers' attitudes towards the teaching profession and communication skills
  1. Tez No: 954227
  2. Yazar: HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN FİLAZOĞLU ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Öğretmenlik, gelecek nesillerin gelişmesi ve topluma yararlı bireyler olmalarında büyük bir rol oynayan meslek gruplarından biridir. Öğretmenlerin her öğrenci üzerinde farklı bir etkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Her öğrencinin gözünde öğretmenin yeri farklılık göstermektedir. Bu durumun sebebi, öğretmenin öğrenciler bazında farklı davranışlar sergilemesidir. Bu noktada öğretmenlerin özenli davranması gerekmektedir. Öğretmenlerin her öğrenciye gereksinimlerine göre yaklaşmaları ve doğru davranışlar sergilemeleri büyük bir öneme sahiptir. Böylelikle öğrencilerin eşit konumda olduklarını görmeleri mümkündür. Bununla birlikte öğretmenlerin şefkatli, merhametli, adil, sorumluluk sahibi, sabırlı gibi özelliklere de sahip olmaları gerekmektedir. Özellikle bir öğretmenin sabırlı olması son derece önemlidir. Aksi takdirde öğrenciye karşı farklı davranışlar sergileyebilmekte ve bu durum da öğrencinin farklı davranışlar sergilemesine sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda iletişim becerisinin oldukça önemli olduğunu söylemek mümkündür. Etkili bir iletişimi olan öğretmenin öğrenci ile kolaylıkla bağlantı kurması olağandır. Çünkü öğrencinin dikkatini çekmek için iletişim becerilerinden faydalanabilmektedir. Sınıf içerisinde öğrenci sayısının oldukça fazla olduğu düşünüldüğünde iletişim becerisi yüksek olan bir öğretmenin sınıfa hâkimiyet kurması daha mümkündür. Bu çalışmada ortaokul öğrencileri baz alınmaktadır. Ortaokul öğrencileri, ilkokul öğrencilerine göre daha olgun ve nasıl davranışlar sergilemeleri gerektiğini bilen bireyler olarak kabul edilmektedir. Bu bakımdan dikkatlerini çekmenin daha kolay olduğunu söylemek mümkündür. Fakat kişisel özelliklerden kaynaklı olarak bu durum farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada öğretmenlere oldukça fazla görev düşmektedir. Her öğrencinin kişisel özellikleri hakkında bir fikrinin olması son derece önemlidir. Böylelikle öğrenci ile iletişim kurmak daha kolay bir hal almaktadır. Öğrencisinin sınıf içi ve sınıf dışında yaşadığı durumlar hakkında fikir sahibi olan bir öğretmenin her zaman bir adım önde olduğunu söylemek mümkündür. Bu bilgiler kapsamında bu çalışmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ve iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek ve değerlendirmektir. Bu bağlamda geniş kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve elde edilen kaynaklar doğrultusunda etkili bir çalışma ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda ortaokul öğretmenlerinin iletişim becerilerine sahip olmalarının onları bir adım öne taşıdığı görülmüştür. İletişim becerisine sahip olan öğrencilerin öğretmenlik mesleğine olan yaklaşımının da pozitif yönlü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching is one of the professional groups that play a major role in the development of future generations and their becoming useful individuals to society. It is possible to say that teachers have a different effect on each student. The place of the teacher differs in the eyes of each student. The reason for this situation is that the teacher exhibits different behaviors on the basis of students. At this point, teachers need to be attentive. It is of great importance that teachers approach each student in the same way and behave equally. In this way, it is possible for students to see that they are in an equal position. In addition, teachers need to be compassionate, merciful, fair, responsible and patient. It is especially important for a teacher to be patient. Otherwise, they may exhibit different behaviors towards the student and this situation causes the student to exhibit different behaviors. In this context, it is possible to say that communication skills are very important. It is usual for a teacher who has an effective communication to easily establish a connection with the student. Because he/she can utilize communication skills to attract the attention of the student. Considering that the number of students in the classroom is quite high, it is more possible for a teacher with high communication skills to dominate the classroom. This study is based on middle school students. Secondary school students are considered to be more mature and know how to behave compared to primary school students. In this respect, it is possible to say that it is easier to attract their attention. However, this situation may differ due to personal characteristics. At this point, teachers have a lot of duties. It is extremely important to have an idea about the personal characteristics of each student. In this way, it becomes easier to communicate with the student. It is possible to say that a teacher who has an idea about the situations experienced by his/her students inside and outside the classroom is always one step ahead. Within the scope of this information, the aim of this study is to examine and evaluate the relationship between secondary school teachers' attitudes towards teaching profession and their communication skills. In this context, a comprehensive literature review was conducted and an effective study was put forward in line with the resources obtained. As a result of the study, it was seen that the fact that secondary school teachers have communication skills takes them one step forward. It was also found that the approach of students with communication skills to the teaching profession was positive.