Davranışsal iktisat ekseninde bir sosyal sermaye çözümlemesi: Karar süreçlerinde güven olgusunun etkileri üzerine uygulamalı analiz
A social capital analysis on the axis of behavioral economics: Applied analysis on the effects of trust in decision processes
- Tez No: 954245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA CAN DURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yapılan bu araştırma, davranışsal iktisat perspektifinden sosyal sermayeyi ele alarak, bireylerin karar alma süreçlerinde güven olgusunun etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik tabanı, David Kreps'in (1990) geliştirdiği dinamik seçim modelleri ve iş birlikçi olmayan oyun teorisi ile Berg, Dickhaut ve McCabe'in (1995) güven oyununa dayanmaktadır. Bu kapsamda, güvenin bireyler arası ekonomik ve sosyal ilişkilerde nasıl şekillendiği ve karar süreçlerini nasıl yönlendirdiği incelenmiştir. Literatürde güven olgusunun ekonomik ve psikolojik yönleri sıklıkla ele alınmakla birlikte, bu çalışma deneysel yöntemle güvenin sosyal sermaye içindeki işlevini daha somut bir biçimde ortaya koymayı hedeflemektedir. Deney çalışması için İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencilerinden müteşekkil 51 kişiye anket çalışması yapılmıştır. Aynı gözlem grubuna uygulanan iki farklı yöntemle ulaşılan sonuçlar karşılaştırılmış ve tutarlılık değerlendirmesi yapılmıştır. Uygulamada tespit edilen güven düzeyleri ve güvenin (sosyal sermayenin) karar süreçlerinde bireylerin davranış şekilleri üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak güvenin bireylerin karar alma mekanizmaları üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bulgular, güven seviyelerinin bireylerin ekonomik ve sosyal tercihlerini belirlemede önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sosyal sermayenin bir bileşeni olarak güvenin, bireyler arası etkileşimde ve iş birliği süreçlerinde kritik bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, davranışsal iktisat alanında güvenin karar süreçlerindeki belirleyici etkisini vurgularken, gelecekteki araştırmalar için yeni açılımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the effects of trust on individuals' decision-making processes by addressing social capital from the perspective of behavioral economics. The theoretical foundation of the study is based on the dynamic choice models developed by David Kreps (1990) and non-cooperative game theory, as well as the trust game introduced by Berg, Dickhaut, and McCabe (1995). In this context, the study examines how trust shapes economic and social relationships between individuals and how it guides decision-making processes. While the economic and psychological aspects of trust are often discussed in the literature, this study aims to concretely reveal the role of trust in social capital through an experimental method. For the experimental study, a survey was conducted with 51 students from Istanbul Gelisim University. Two different methods were applied to the same observation group, and the results were compared for consistency. The study aimed to identify the trust levels and the effects of trust (as a component of social capital) on individuals' behavior in decision-making processes. The findings show that trust levels are a significant factor in determining individuals' economic and social preferences. Moreover, as a component of social capital, trust plays a critical role in interpersonal interactions and cooperation processes. The results of the study highlight the determining effect of trust on decision-making processes in the field of behavioral economics and offer new perspectives for future research.