Derbent (Konya) ilçesi çilek ve kiraz bahçelerinde drosophılıdae türleri, bazı türlerin popülasyon gelişimi ve bulaşıklık oranlarının belirlenmesi
Determination of drosophilidae species, population development and infestation rates of some species in strawberry and cherry orchards of derbent (Konya) district
  1. Tez No: 954255
  2. Yazar: EMİNE DUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NUR ELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Konya ilinin Derbent ilçesindeki çilek ve kiraz bahçelerinde 2023 ve 2024 yıllarında Drosophilidae familyasına ait türlerin varlığı, bazı önemli türlerin (özellikle popülasyon yoğunluğu yüksek olan Drosophila subobscura Collin, 1936 ve ekonomik öneme sahip Drosophila suzukii (Matsumara, 1931) popülasyon gelişimleri ve meyvelerdeki bulaşıklık oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç farklı mahallede (Güney, Camikebir, Hacıahmet) yer alan çilek ve kiraz bahçeleri örnekleme alanı olarak seçilmiş, her yıl nisan-ekim ayları arasında tuzaklama ve örnekleme çalışmaları sürdürülmüştür. Çilek bahçelerinde her iki yıl için de 4'er farklı bahçede, kiraz bahçelerinde ise 2023 yılında 3 bahçede ve 2024 yılında 4 bahçede araştırmalar yürütülmüştür. Çalışma sonunda Drosophilidae familyasına ait altı tür tespit edilmiştir. Bunlar; D. subobscura, D. suzukii, Drosophila busckii (Coquillett, 1901), Drosophila hydei Sturtevant, 1921, Hirtodrosophila cameraria (Haliday, 1833) ve Zaprionus indianus (Gupta, 1970)'tur. Kiraz bahçelerinde tuzaklarda 2023 yılında toplam 6472 adet, 2024 yılında ise 1378 adet birey tespit edilirken, çilek bahçelerinde yıllara göre sırasıyla, 3493 ve 282 adet birey tespit edilmiştir. D. subobscura toplamda 9047 birey ile en yüksek popülasyon yoğunluğuna sahip tür olarak öne çıkmıştır. Meyve zararlısı olarak ekonomik öneme sahip D. suzukii ise 1413 birey ile ikinci sırada yer almıştır. Meyvelerdeki bulaşıklık oranı incelendiğinde, çilekte 2023 yılında %55 olarak saptanmış, 2024 yılında bu oran %3'e düşmüştür. Kirazda ise 2023 yılında %46 olan bulaşıklık oranı, 2024'te %4 olarak belirlenmiştir. Popülasyon yoğunluğunun, özellikle sıcaklıkların yükseldiği ve meyvelerin olgunlaşma sürecinin hızlandığı dönemlerde (Temmuz ayında hasat zamanı) maksimum seviyeye ulaştığı tespit edilmiştir. Hasat sonrasında da tuzaklarda ergin bireylerin tespit edilmesi, popülasyon varlığının bir süre daha devam ettiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, zarar görmüş meyvelerin tarlada bırakılmamasının ve hasat zamanının doğru yönetilmesinin, Drosophilidae bulaşıklığının kontrolünde kritik rol oynadığını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This study was conducted in strawberry and cherry orchards in Derbent district of Konya province during 2023 and 2024 years, aiming to determine the presence of Drosophilidae species, the population dynamics of certain key species (particularly the highly abundant Drosophila subobscura Collin, 1936 and the economically significant Drosophila suzukii (Matsumara, 1931), and their infestation rates in fruits. The research was carried out in selected strawberry and cherry orchards across three different neighborhoods (Güney, Camikebir, Hacıahmet), with continuous trapping and sampling activities from April to October each year. Specifically, four distinct strawberry orchards were investigated in both years, while three cherry orchards were studied in 2023 and four in 2024. At the end of the study, six species belonging to the Drosophilidae family were identified. These are; D. subobscura; D. suzukii; D. busckii (Coquillett, 1901); D. hydei Sturtevant 1921; Hirtodrosophila cameraria (Haliday, 1833); and Zaprionus indianus (Gupta,1970). In cherry orchards, a total of 6472 individuals were detected in the traps in 2023 and 1378 inviduals in 2024. In strawberry orchards, the corresponding numbers were 3493 and 282 inviduals, respectively. D. subobscura emerged as the most abundant species, with a total of 9047 individuals. Drosophila suzukii, an economically important fruit pest, ranked second with 1413 individuals. Analysis of fruit infestation rate revealed a significant reduction in strawberries, from 55% in 2023 to 3% in 2024. Similarly, in cherries, the infestation rate decreased from 46% in 2023 to 4% in 2024. Population density was observed to reach its peak during the harvest period in July, coinciding with rising temperatures and accelerated fruit ripening. The continued presence of adult individuals in traps even after harvest indicated a prolonged population presence. These findings underscore the critical importance of removing damaged fruits from the field and implementing effective harvest time management strategies in controlling Drosophilidae infestations