Globularia orientalis L. ve globularia trichosantha fisch. & mey. subsp. trichosantha doğal taksonlarının çelikle üretiminde büyüme hormonlarının etkisi ve peyzaj tasarımında kullanımı üzerine araştırmalar
Studies on the effect of growth hormones in the propagation of globularia orientalis L. and globularia trichosantha fisch. & mey. subsp. trichosantha natural taxa with cutting and its use in landscape design
- Tez No: 954256
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde doğal olarak yayılış gösteren Plantaginaceae (Sinirotugiller) familyasına ait G. orientalis (Küre çiçeği) ve G. trichosantha (Köse yayılımı) taksonlarının kontrollü serada çelikle üretimi yapılarak, köklendirme hormonlarının etkileri tespit edilip sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca peyzaj çalışmalarında kullanım alanları belirlenmiştir. Nisan ayında çiçeklenme döneminden önce her iki türünde yeşil tepe çelikleri kullanılmıştır. Köklenme sonrasında sökülen çeliklerin köklenme oranı (%) ile kök kalitesi (kök sayısı, en uzun ve ortalama kök uzunluğu) tespit edilerek kaydedilmiştir. G. orientalis bitki çelikleri köklendirilirken; kontrol grubu, 2,000 ppm, 4,000 ppm, 6,000 ppm'lik IBA ve NAA konsantrasyonları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, G. orientalis and G. trichosantha taxa were produced with cuttings in a controlled greenhouse, the effects of rooting hormones were determined and the results were compared. In addition, usage areas were determined in landscape works. Before the flowering period in April, green top cuttings were taken. Rooting rate (%) and root quality (number of roots, longest and average root length) of the cuttings removed after rooting were determined and recorded. Control group, IBA and NAA concentrations of 2,000 ppm, 4,000 ppm, and 6,000 ppm were used in G. orientalis cuttings.