Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde siyanotik konjenital kalp hastalığı tanısıyla takip edilen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of the patients followed up with the diagnosis of cyanotic congenital heart disease in Selcuk University Medical Faculty Hospital
- Tez No: 954312
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital kalp hastalıkları (KKH), çocukluk çağının önde gelen mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. Siyanotik grupta yer alan KKH'ler erken yaşta tanı alabilmesine karşılık daha mortal seyretmektedir. Bu çalışma ile siyanotik KKH'lerin başvuru ve izlem bulgularının ve klinik seyrinin değerlendirilmesi, prognozunun ortaya konulması, medikal ve cerrahi tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Metod: Ocak 2017- Ocak 2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ekokardiyografik olarak siyanotik KKH tanısı konulmuş olan 18 yaşın altındaki hastaların klinik, demografik ve ekokardiyografik (EKO) verileri hasta dosyaları üzerinden toplanarak retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 88'i (%43,3) kız, 115'i (%56,7) erkek olmak üzere toplam 203 hasta dahil edildi. En sık tespit edilen KKH sırasıyla fallot tetralojisi (FT) %39,1, çift çıkışlı sağ ventrikül (ÇÇSV) %14,7, büyük arter transpozisyonu (d-BAT) (%11,9), ventriküler septal defekt ile pulmoner atrezi (PA-VSD) (%8,9), triküspit atrezisi (%5,4), intakt ventrküler semptum ile pulmoner atrezi (PA-İVS) (%5), ebstein anomalisi (%4), hipoplastik sol kalp sendromu (HSKS) (%4), sağ izomerizm (%2,5), total anormal pulmoner venöz dönüş (TAPVD) (%2), sol izomerizm (%1,5), trunkus arteriozus (%1) ve tek ventriküldür (%0,5). Sonuç: Çalışmamızda siyanotik KKH sıklığı, başvuru ve izlemdeki özellikleri ortaya konmuştur. Siyanotik KKH mortalitesi yüksek bir hastalık grubudur ve erken tanının palyatif ve kalıcı müdaheleler için önemi büyüktür. Bu hastalıkların izlemdeki bulgularının ortaya konulması ve hekimlerin bu konudaki farkındalıklarının arttırılması izleyen yıllarda tanı alacak hastalar için son derece önemli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Congenital heart diseases (CHD) are one of the leading causes of mortality and morbidity in childhood. Although CHDs in the cyanotic group can be diagnosed at an early age, they have a more mortal course. The aim of this study was to evaluate the presentation and follow-up findings and clinical course of cyanotic CHDs, to reveal the prognosis, and to evaluate medical and surgical treatment options. Method: Clinical, demographic and echocardiographic (ECHO) data of patients under the age of 18 who were diagnosed with echocardiographically cyanotic CHD in Selçuk University Medical Faculty Hospital between January 2017 and January 2022 were collected from patient files and analyzed retrospectively. Results: A total of 203 patients, 88 (43.3%) female and 115 (56.7%) male, were included in the study. The most frequently detected CHDs were tetralogy of fallot (TOF) 39.1%, double outlet right ventricle (DORV) 14.7%, dextro- transposition of the grate arteries (d-TGA) (11.9%), ventricular septal defect and pulmonary atresia ( PA-VSD) (8.9%), tricuspid atresia (5.4%), pulmonary atresia with intact ventricular symptoms (PA-IVS) (5%), ebstein anomaly (4%), hypoplastic left heart syndrome (HLHS) (4%), right isomerism (2.5%), Total anomalous pulmonary venous return (TAPVR) (2%), left isomerism (1.5%), truncus arteriosus (1%), and single ventricle (0.5%). Conclusion: In our study, the frequency of cyanotic CHD, its characteristics at presentation and follow-up were revealed. Cyanotic CHD is a disease group with high mortality and early diagnosis has great importance for palliative and permanent interventions. It seems extremely important to reveal the findings of these diseases in the follow-up and to increase the awareness of the physicians on this issue for the patients who will be diagnosed in the following years.