Öğretmenlerin bilişimsel düşünme becerileri ile dijital öğretmen yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' computational thinking skills and digital teaching competencies
  1. Tez No: 954311
  2. Yazar: FATMA KISAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin bilişimsel düşünme becerileri ile dijital öğretmen yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Osmaniye ili merkezindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmada“Bilişimsel Düşünme Becerileri Ölçeği”ile“Dijital Öğretmen Yeterlilikleri Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 26.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin hem bilişimsel düşünme beceri düzeylerinin hem de dijital öğretmen yeterlik düzeylerinin genel ortalamasının yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet, yaş ve hizmet süresi grupları arasında bilişimsel düşünme becerilerinde fark görülmezken; branş ve eğitim seviyesine göre bazı becerilerde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Dijital öğretmen yeterlik düzeylerinde cinsiyet, yaş, hizmet süresi ve eğitim durumu değişkenlerinin etkisi anlamlı bulunmazken, branşa göre bazı becerilerde fark gözlenmiştir; toplam puanda Sanat, Spor ve Meslek öğretmenleri en yüksek düzeydedir. Bilişimsel düşünme becerileri ile dijital öğretmen yeterlikleri arasındaki ilişkide, bilgisayar kullanabilme, yaratıcı problem çözme ve iş birliği yapabilme becerileri anlamlı etki gösterirken, algoritmik-analitik düşünme ve eleştirel düşünme etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between computational thinking skills and digital teacher competencies of teachers working in secondary education institutions. The study employed a quantitative research design, specifically a relational survey model. The sample consisted of teachers employed in secondary education institutions in the central district of Osmaniye during the 2023–2024 academic year. The data collection instruments used in the study were the“Computational Thinking Skills Scale”and the“Digital Teacher Competencies Scale.”Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 26.0. The findings indicate that teachers' overall levels of both computational thinking skills and digital teacher competencies are high. No significant differences were observed in computational thinking skills based on gender, age, or years of service; however, significant differences were found in certain skills according to subject area and educational level. Regarding digital teacher competencies, the effects of gender, age, years of service, and educational background were not significant, while differences were observed in some competencies according to subject area, with Arts, Physical Education, and Vocational teachers obtaining the highest total scores. In the relationship between computational thinking skills and digital teacher competencies, the abilities to use computers, solve problems creatively, and collaborate effectively were found to have a significant impact, whereas algorithmic-analytical thinking and critical thinking were not found to be influential.