النقد الحديثي في البصرة في القسم الأول من القرن الثاني الهجري
Hicri ikinci asrın ilk döneminde Basra'da hadis tenkidi
- Tez No: 954321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD SNOBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmacının bu tezde ulaştığı en genel sonuç, gerçeği arayan ve bunun için ciddi çalışan bir kimsenin mutlaka ona ulaşacağı, ancak araştırıp incelemeden ve dikkatli bir şekilde değerlendirme yapmadan bilgisizce iddialarda bulunanların ise çoğu zaman hatalı sonuçlara ulaşacağıdır. Araştırmacı, yaptığı incelemelerde hadis tenkidinin erken bir dönemde başladığını, özellikle sahabilerden çok sayıda rivayette bulunan, beş yüz sahabeyle görüşen ve başka birçok sahabeyle de irtibat kuran büyük tabiinlerin olduğu dönemde hadis tenkidinin güçlü bir şekilde geliştiğini be tabbinlerin ciddi tenkidlere tabi tutulduklarını saptamıştır. Hadisçiler tenkit meselesine büyük bir önem atfetmişler ve kişisel meselelerini işin içerisine karıştırmamışlardır. Aksine, onların esas amacı, Peygamber Efendimiz'in (sallallahu aleyi ve sellem) sünnetini korumak, doğru şekilde aktarmak ve savunmak olmuştur. Kendi çıkarları, makam arzusu veya başka nefsî gayeleri yoktu; yalnızca Allah'ın rızasını gözeterek bu kutsal vazifeyi yerine getirmeyi hedef edinmişler ve bu uğurda hiçbir kınayıcının kınamasından da çekinmemişlerdir. Ayrıca araştırmacı, hadis âlimlerinin kendi zamanlarında en saygın ve değerli insanlar olduklarını, özellikle halk ve ilim talebelerinin onlara derin bir saygı gösterdiğini, sanki hadis ilminin bir devlet gibi telakki edildiğini ve bu devletin liderleri olarak da hadis âlimlerinin kabul edildiğini mülahaza etmiştir. Böyle bir devlete, hadis alimlerinin ve selef ulemasının benimsediği doğru yöntemi takip etmeyen kimselerin girmekten çok çekindiği de gözler önüne serilmiştir. Çalışma, Basra ekolünün önde gelen alimlerinin, hadis ravilerini dini, tarihî ve zâtî açılardan eleştirdiklerini, bu tenkitlerin de onların ilmî gücünü pekiştirdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte araştırmacı, bu dönemdeki hadis tenkidinin daha kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerektiğini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
After studying and analyzing this topic, the researcher came to the conclusion that whoever wants the truth and searches for it will find it, but whoever claims without knowledge, research and scrutiny throws out rulings indiscriminately and most of them are wrong. The researcher finds through his research that hadith criticism began from an early era, the era of the first followers who wrote a lot about the Companions. Among them were those who met five hundred companions and many others. The researcher finds that these great followers were subjected to high criticism, and he finds that they dealt with the matter with care and did not give any importance to psychological matters. Rather, their intention was to preserve and protect the Sunnah of the Messenger of God, may God bless him and grant him peace, and transmit it, and they had no purpose. Personal, position, etc., as they do not fear, for God's sake, the blame of anyone in this matter. The researcher also found that the people of hadith were the highest people in their time in value and value, and people and students of knowledge in particular feared them, as if the science of hadith and noble knowledge were a state and they were its leaders. They fear everyone who tries to enter this country on a path other than the correct one that they followed and those before them followed. The study concluded that the notables of Basra in that time period were working with a religious, historical, and subjective critical approach to the narrators, and a critical force emerged for its scholars and elders. The study recommends that modern criticism of that period be addressed with more research and studies