Serum level of lipid peroxidation biomarkers malondialdehyde (MDA) and 4-hydroxynonenal (4-HNE) in prostate cancer
Prostat kanserinde lipid peroksidasyon biyobelirteçleri malondialdehit (MDA) ve 4-hidroksinonenal (4-HNE) serum düzeyi
  1. Tez No: 954324
  2. Yazar: ARI OMER ABDUL ABDUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Prostat kanseri (PCa) yaygın bir kanser teşhisidir ve erkeklerde kanser ölümlerinin en yaygın nedenlerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, oksidatif stres biyomarkerleri olan MDA ve 4-HNE'nin prostat kanseri ile olan ilişkisini ve yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) ile potansiyel risk değiştirici etkilerini belirlemektir. Prostat, erkek üreme sisteminizde bulunan bir bezdir. Ayrıca, bir ekzokrin bezdir. Prostatın işlevsel aktivitesi, seminal sıvı üretmektir. Ancak, zaman zaman kansere yatkındır. Ayrıca, prostat kanseri riski hem değiştirilebilir hem de değiştirilemez risk faktörlerinden kaynaklanabilir. İlkleri yaşam tarzımızın bir hatasıyken, sonları yaşlanma, genetik vb. nedenlerdendir. Bu çalışmaya 40-82 yaşları arasında 82 erkek katılımcı dahil edildi. Bu denekler iki gruba ayrıldı. Histopatolojik olarak doğrulanmış 42 prostat kanseri hastası ve 40 sağlıklı kontrol vardı. Öncelikle kan örnekleri alındı ve test edildi. Enzim bağlı immünosorbent testi (ELISA) testleri de onlara uygulandı. Bu, 4-HNE ve MDA seviyelerinin kantitatif belirlemesini yapmak içindir. MDA ve 4-HNE serum miktarlarının prostat kanseri grubunda (MDA: 11.11±2.423 ng/ml; 4-HNE: 0.3737±0.08529 ng/ml veya 373.7±85.29 pg/ml) kontrol grubuna (MDA: 8.423±1.597 ng/ml; 4-HNE: 0.2995±0.04394 ng/ml veya 299.5±43.94 pg/ml) göre p-değerleri
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is a common cancer diagnosis, and it has become one of the most common causes of cancer death in men. The purpose of this study was to determine the relationship of oxidative stress biomarkers, MDA and 4-HNE with prostate cancer, and their potential risk-modifying influence with age and body mass index (BMI). The prostate is a gland in your male reproductive system. Also, it is an exocrine gland. The functional activity of the prostate is to produce seminal fluid. However, it is susceptible to cancer from time to time. Further, the risk of prostate cancer can be due to both modifiable and non-modifiable risk factors. The first ones are a fault of our lifestyle while the last ones are due to growing old, genetics, etc. Eighty-two male subjects aged 40–82 years were included in this study. This subjects are divided into two groups. There were 42 patients of prostate cancer with histopathological confirmation and 40 healthy controls. Blood samples were first taken and tested. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) tests were also run on them. This is for conducting a quantitative determination of the levels of 4-HNE and MDA. The serum quantities of MDA and 4-HNE were found to be significantly higher in the prostate cancer group (MDA: 11.11±2.423 ng/ml; 4-HNE: 0.3737±0.08529 ng/ml or 373.7±85.29 pg/ml) as compared to controls (MDA: 8.423±1.597 ng/ml; 4-HNE: 0.2995±0.04394 ng/ml or 299.5±43.94 pg/ml) with p-values