أحكامُ الأموالِ غيرِ المنقولةِ في الشَّريعةِ الإسلاميَّةِ(في إِطارِ قانونِ الالتِزامات)
İslam hukukunda gayrimenkul mallarla ilgili hükümler (Borçlar hukuku çerçevesinde)
- Tez No: 954325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışma, gayrimenkul mallarla ilgili hükümleri İslam Borçlar Hukuku çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, mal türlerinden birini bağımsız olarak ele alarak bu malın diğer mal türlerinden ayırt edilmesini ve özelliklerinin net bir şekilde ortaya konmasını hedeflemiştir. Zira bu tür mallar, bireylerin ve toplumların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için elde etmeleri gereken mallardır. Gerek bireylerin birbiriyle ilişkilerinde gerekse birey devlet ilişkilerinde bu mallar çokça gündeme gelmektedir. Bu malların elde edilmesi ve üzerinde hukuki tasarrufların yapılmasında bir çok mesele hukukun kapsamına girmektedir. Bu çalışma ile İslam Hukuku açısından gayrimenkul mallar üzerinde mülkiyet edinme, üzerinde tasarruf yapma, zarar durumunda tazmin gibi hükümler ele alınmış dolayısıyla borçlar hukuku bağlamında oluşabilecek meseleler mümkün mertebe ele alınarak İslam gayrimenkul hukuku ile ilgili meseleler bütüncül olarak incelenmeye çalışılmıştır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır Birinci bölümde, malın tanımı, kısımları ve bu ayrımın önemi ele alınmış, böylece diğer bölümlere giriş niteliğinde bir temel oluşturulmuştur İkinci bölümde, gayrimenkul mallara ilişkin akitler incelenmiş; ivazlı akitler, teberru akitleri, tevsik (belgelendirme) akitleri, irfak hakları ve iştirak akitleri gibi sözleşme türleri ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, gayrimenkul malların zilyetliği (mülkiyetin fiili kullanımı) konusu ele alınmış; gasp edilen taşınmazın zilyetliği ve buna ilişkin hükümler, ikta veya hıma yoluyla edinim, şufa hakkı (ön alım) ve zamanaşımı yoluyla taşınmaz mülkiyetinin kazanılması gibi hususlar incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde, gayrimenkul mallara ilişkin miras, zekât, mehir, hul' (boşanma bedeli), davalar ve ihtilaflar gibi çeşitli fıkhi hükümler ele alınmıştır. Ayrıca çağdaş uygulamalara da yer verilmiş; istisna sözleşmesiyle finansman, müteahhitlik sözleşmeleri, kira finansmanı, ortaklıklar ve gayrimenkul üzerinde intifa hakkı senetleri (sukuk) gibi modern finansal uygulamalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focused on the current state of the immovable property sector, focusing on the analysis of this category within the framework of the Law of Obligations, which is referred to by jurists as“real estate.”The aim was to conduct an independent study of a specific category of property, to clarify its nature and distinguish it from other forms of wealth. This type of property plays a vital role in producing a fundamental need—housing—and contributes to expanding the scope of exchange between individuals and nations. Given its connection to all sectors and components of the economic system, property serves as one of the most effective tools for economic interaction, facilitating broader exchanges across borders. The study comprises four chapters. Chapter One provides a definition of property, its categories, and the significance of its classification, serving as an introduction to the following chapters. Chapter Two discusses contracts involving immovable property, focusing on various types of contracts including commutative contracts, donations, documentation, easements, and partnerships. Chapter Three addresses the possession of immovable property, including possession of usurped property and related issues, as well as possession through allocation, protection (ḥimā), pre-emption (shufʿa), and acquisitive prescription. Chapter Four explores various legal rulings related to immovable property, including inheritance, zakat (almsgiving), mahr (dowry), khulʿ (divorce settlement), legal claims, and disputes. It concludes by examining some contemporary applications, such as financing through istiṣnāʿ contracts, construction agreements, leasing finance, partnerships, and usufruct sukuk related to immovable property.